Pozwól sobie na:villa martima – willę z basenem

Pozwól sobie na: otwarte wnętrze łączące salon z kuchnią
21 stycznia 2020
Pozwól sobie na: inwestycje w dobrze zaprojektowane wnętrze handlowe
21 stycznia 2020

Etymologia słowa willa sięga starożytnego Rzymu, gdzie tym mianem określano wiejski dom bogatych obywateli otoczony ogrodem. Tym willi nowożytnej również powstał we Włoszech w okresie odrodzenia i z biegiem lat był rozbudowywany w kontekście ilości zdobień. W XX wieku włączono w ich stylistykę funkcjonalizm i konstrukcjonizm. Obecnie należy sobie postawić pytanie jak zaprojektować willę z basenem tak, aby nie był to tylko duży dom z basenem.

Funkcjonalizm nakazuje założyć nadrzędność funkcji użytkowej ponad estetyczną w architekturze, konstruktywizm natomiast podkreśla cechy konstrukcyjne budynku. Połączenie tych dwóch prądów w architekturze są współcześnie często budowane domu z wyraźnie geometryczną bryłą czy też połączonymi bryłami.

Projekt willi z basenem

Jeśli chcielibyśmy być precyzyjni rozbudowany projekt willi wymaga kilkunastu projektów pośrednich. W tym wypadku szczególnie polecane jest, aby klient współpracował z architektem od pierwszych szkiców, aż po odbiór całej inwestycji. Budowa własnego domu jest przedsięwzięciem bardzo osobistym i aby efekt był zadowalający należy jak najwięcej aspektów omówić.

Szczegółowy projekt budowlany układu wszystkich ścian

Początkowo należy ustalić zarys przestrzeni, którą chcemy zabudować, ilość kondygnacji, kształt budynku. Już tutaj należy nałożyć na bryłę rozkład instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, wybrać typ ogrzewania, ustalić na jakie rozwiązania wentylacyjne i ewentualne wyjścia kominowe się decydujemy. Z myślą o przyszłym projektowaniu ogrodu czy podjazdu planuje się główne wyjścia z budynku, ewentualny garaż czy taras. Jeśli mowa o drzwiach, do koniecznych elementów wykończenia domu, kiedy już wzrośnie w stanie surowym będzie projekt stolarki drzwiowej oraz okiennej oraz elementów ślusarskich.

Systemy inteligentne w domu

Współczesna inżynieria dostarcza nam narzędzia do zabezpieczenia naszego domu. Pierwsze co przychodzi tutaj do głowy to alarmy informujące o wtargnięciu na naszą posesję w celu rabunkowym. Innymi potencjalnymi niebezpieczeństwami jest pożar, zalanie, uderzenie pioruna – za pomocą nowoczesnych technologii możemy zminimalizować straty jeśli dojdzie do sytuacji awaryjnej. Wychodząc jednak naprzeciw potrzebom użytkowników możemy pójść krok dalej i zainstalować inteligentne systemy pozwalające nam sterować urządzeniami w naszym domu, nawet jeśli obecnie w nim nie przebywamy. System KNX może łączyć instalacje elektryczne, teletechniczne, HVAC, alarmowe, nagłośnienie, monitoring, jednocześnie zapewniając energooszczędność. Za pomocą Fibaro włączymy ogrzewanie przed przyjazdem do domu, odpowiemy na odwieczne pytania “czy na pewno zamknąłem drzwi” i zapewnimy sobie wielkie wejście włączając ulubiona muzykę już na podjeździe. Za pomocą Ampio w strategicznym punkcie dnia podniesiesz zdalnie sterowane rolety czy przewietrzysz dom.

Ogród i basen – własna przestrzeń na wolnym powietrzu

Dobra aranżacja ogrodu pozwala na podniesienie jakości spędzania wolnego czasu na wolnym powietrzu. Może nam go umilić pływanie w basenie, grillowanie na tarasie, ćwiczenie na zewnętrznej siłowni czy czytanie książki na leżaku podczas wsłuchiwania się w szum fontanny. Projektując ogród architekt pomoże dobrać roślinność, zaprojektować elementy kamieniarskie.

Projekt aranżacji wnętrza willi

Kiedy nasz dom już stoi, jest otoczony ogrodem i zabezpieczony nadchodzi czas na zaaranżowanie wnętrza.

To że postawiliśmy na prosta nowoczesną bryłę nie znaczy, że we wnętrzach nie możemy sięgnąć po klasyczne rozwiązania oraz już wspomniany w poprzednich artykułach eklektyzm. Sporo uwagi we wcześniejszych artykułach poświęciliśmy aranżacji pomieszczeń, które są najbardziej reprezentatywne w naszym domu. Projektując go musimy jednak przyjrzeć się również mniej oczywistym elementom jak projekt zabudowy szaf wnękowych i garderób, spiżarni, nietypowej zabudowy wnękowej. Na potrzeby przemieszczania się będą potrzebne opracowania aranżacji sieci korytarzy i schodów, zejść do piwnicy czy garażu.

Projekt zabudowy szaf wnękowych i garderób

Garderoba jest eleganckim i funkcjonalnym rozwiązaniem dla przechowywania ubrań, butów, akcesoriów czy dodatkowych kompletów pościeli, zasłon. Możemy zdecydować się na różne rozwiązania, garderoba może być wspólna dla domowników, albo dopasowana do sypialni. W pokojach przeznaczonych dla gości bądź korytarzach sprawdzą się natomiast szafy wnękowe. Myśląc o systemach przechowywania musimy rozważyć również projekty elementów stolarskich jakie możemy wykonać na zamówienie, takich jak regały czy osłony. W zależności od pomieszczenia mogą być to obiekty zamknięte, przeszklone czy całkowicie otwarte.

Pomoc w doborze obrazów i szeroko pojętej sztuki

Dobrze dobrana sztuka będzie uwieńczeniem dobrze rozplanowanego wnętrza. Jeśli sami nie mamy pomysłu na udekorowanie domu i dobranie odpowiedniego nurtu, warto powierzyć taką sprawę specjalistom, którzy na co dzień śledzą rynek sztuki i bywają w galeriach. Obraz czy rzeźba nie tylko ma pasować do wnętrza, w którym będzie się znajdować, ale też do nas samych. Magia dzieł sztuki polega właśnie na tym, że przemawiają one do nas w indywidualny sposób.