Pozwól sobie na: otwarte wnętrze łączące salon z kuchnią

Pozwól sobie na: ciepło kominka
21 stycznia 2020
Pozwól sobie na:villa martima – willę z basenem
21 stycznia 2020

 

Na etapie szczegółowego projektu wszystkich ścian projektu możemy zdecydować, możemy zdecydować jak rozłożysty powinien być nasz dom. Jeśli mamy dostatecznie dużą powierzchnię do zabudowania i chcemy poświęcić część ogrodową na korzyść większego obszaru zabudowanego, możemy poszerzyć projekt zamiast rozbudowywać go w górę. Przestronne wnętrze możemy jasno rozdzielić za pomocą ścian działowych, nie jest to jednak obecnie dominujący trend. Jeśli jest możliwość warto postawić na otwarte wnętrza nastawione na eklektyzm.

Eklektyzm w architekturze wnętrz

Eklektyzm jest kierunkiem polegającym na swobodnym łączeniu elementów wybranych z różnych stylów architektonicznych w obrębie jednej budowli. Początkowo objawiał się niemal bezkarnym łączeniem różnych stylów, wchodzących w skład tak zwanych historyzujących. Kojarzyć nam się z nimi powinny słynne nazwy z przedrostkiem neo-. Z biegiem czasu wykształcił się jednak w owym prądzie pewien ład. We współczesnej architekturze wnętrz objawia się nietuzinkowymi melanżami i nietypowymi kombinacjami kompozycji kolorystycznych. Możemy go zaobserwować nie tylko na płaszczyźnie kształtów, ale również doboru materiałów i faktur. Aranżując takie wnętrze musimy wykazać się wysublimowanym gustem i zaufaniem co do kompetencji projektanta, z którym współpracujemy. Prąd ten jest niezwykle przydatny jeśli decydujemy się na rozległe wnętrza bez jasnego funkcjonalnego podziału, nie musimy bowiem stylizować wszystkiego w ten sam sposób.

Symboliczny podział pomieszczeń

Jeśli zakładamy, że jak najbardziej pasuje nam projekt, niezawierający zbyt dużej ilości ścian działowych, ale jednak myślimy o zwiększeniu funkcjonalności czy po prostu jesteśmy przywiązani do tradycyjnych rozwiązań możemy zastosować symboliczny podział pomieszczeń. Za pomocą indywidualnego projektu stolarki drzwiowej możemy na przykład zamontować między przedpokojem a salonem drzwi przesuwne. Mogą się one przydać podczas miesięcy zimowych, zwłaszcza jeśli planujemy dogrzewanie salonu kominkiem. Drzwi przesuwne mogą również stanowić izolację akustyczną pomiędzy salonem pełnym gości a sypialniami znajdującymi się na piętrze lub w głębi domu. Inne możliwości stanowi wykorzystanie różnorakich parawanów, kurtyn czy kotar.

Symbolicznie dzieli przestrzeń zróżnicowany wybór podłóg dla każdego pomieszczenia. W kuchni oraz przedpokoju bardzo dobrze sprawdzają się płytki lub beton dekoracyjny, podczas kiedy w salonie dobrze prezentuje się parkiet a nawet dywan. Nic nie stoi na przeszkodzie zróżnicowania kolorystyki, stylistyki sufitu czy doboru oświetlenia. W salonie można zastosować podwieszany sufit z dodatkowym oświetleniem ledowym i żyrandolami. W przedpokoju niejednokrotnie wystarczą kinkiety a w kuchni oświetlenie ledowe zabudowane pod wiszącymi meblami.

Otwarta kuchnia wcale nie musi się kojarzyć z brakiem elegancji. Projektanci wnętrz proponują rozwiązanie, które w subtelny sposób oddziela obie sfery.

Projekt łączenia salonu z kuchnią

W wielu projektach domu zakłada się, że salon pełni jednocześnie funkcję jadalni czy też ma po prostu wydzieloną część jadalną. Typ sposobem nie trzeba generować sztucznych podziałów i poprawia się funkcjonalność wnętrza. W kuchni przygotowuje się jedzenie, w części jadalnej je spożywa i finalnie na salonowej kanapie odpoczywa. Z innych ostatnio modnych połączeń spotyka się również łączenie bez podziału na pokoje salonu z łazienką, ale jest to równie rozległy temat na osobny artykuł.

Jeśli zdecydujemy się na projekt otwartej kuchni możemy śmiało zapraszać znajomych i rodzinę na wspólne gotowanie. Odnajdując się w roli gospodarza i kucharza jednocześnie z pewnością takie spędzanie popołudnia czy wieczoru przypadnie nam do gustu. Chcąc uzyskać tytuł prawdziwego masterchefa możemy pokusić się o zainstalowanie w kuchni rozwiązań opisanych szerzej w artykule Pozwól sobie na: projekt dużej kuchni, w której twoje kubki smakowe zapoznają się bliżej ze słowem finezja czyli teppan yaki lub blast chiller.

Nawet jeśli nie jesteśmy otwarci na wspólne gotowanie, może się zdarzyć, że podczas dużych imprez musimy coś podgrzać czy donieść. Czekając na to kiedy potrawa będzie gotowa czy nakładając świeżo wyciągnięte lody dobrze nie tracić kontaktu z gośćmi i mimo wszystko być cały czas do ich dyspozycji.

Jeśli mamy mniejszy metraż domu projekt otwartych wnętrz sprawi, że nie będziemy czuć się przytłoczeni. Zapewniamy sobie dostęp do większej ilości okien a co za tym idzie nie ograniczamy przepływu światła w pomieszczeniu.

Oczywiście jeśli planujemy taki układ musimy przygotować się również na pewne niedogodności. Zapachy z kuchni będa łatwiej rozprzestrzeniać się po domu, dlatego już na etapie projektowym warto zaplanować dobrą wentylację pomieszczenia. Ciężej zaradzić dobiegającym z kuchni hałasom, takim jak szum wody czy włączony robot. Na przeciw wychodzi tu jednak technika, AGD projektowane jest w coraz cichszych wariantach. Jeśli powierzymy zaprojektowanie domu specjaliście z pewnością sięgnie on po wszystkie możliwe środki, aby zapewnić odpowiednią akustykę i zadbać o tłumienie dźwięków w krytycznych miejscach.