Pozwól sobie na: ciepło kominka

Pozwól sobie na: dobrze zaaranżowany salon z aneksem kuchennym o niewielkim metrażu
21 stycznia 2020
Pozwól sobie na: otwarte wnętrze łączące salon z kuchnią
21 stycznia 2020

Decydując się na posiadanie kominka w domu musimy rozważyć wiele opcji zarówno odnośnie jego głównego przeznaczenia jak i typu, który byśmy preferowali. Obecnie posiadanie kominka w domu nie jest domeną jedynie domów jednorodzinnych i można zamontować go również w mieszkaniach, ale co ważne nie we wszystkich. Jeśli mieszkamy w zabudowie wielorodzinnej możemy nie mieć możliwości montażu z uwagi na chociażby brak odpowiedniej wentylacji czy zwyczajnie brak komina, co w dobie nowoczesnego ogrzewania miejskiego czy elektrycznego może mieć miejsce.

Pierwszeństwo ma zawsze dobry projekt

Jeśli jesteśmy zdecydowani na posiadanie kominka w swoim mieszkaniu wprowadzenie takiej instalacji zaczynamy od kompleksowego projektu kominka czy biokominka z uwzględnieniem technicznego rozplanowania napowietrzenia, wentylacji i rozpowszechnienia ogrzanego powietrza. Specyfikacje tego projektu będą zależeć w głównej mierze od tego jaki typ i przeznaczenie kominka wybierzemy. Jeśli chodzi o sposób użytkowania głównie możemy rozpatrzyć użycie okazjonalne , kiedy po prostu lubimy od czasu do czasu zrelaksować się podczas wpatrywania się w płomienie lub jeśli łączymy tutaj również funkcję grzewczą w okresie, kiedy pojawiają się już zimne wieczory, ale pełne c.o. jeszcze nie działa. Łączy się to z funkcją używania kominka jako dodatkowego źródła ciepła, stosowanego w okresach przejściowych. W praktyce jednak nie można założyć, że będzie to jedyne źródło ogrzewania, co zresztą byłoby dość trudne do realizacji, zwłaszcza w dużych domach.

Kominek elektryczny w salonie lub sypialni

Jeśli z przyczyn obiektywnych nie możesz posiadać kominka, bo mieszkasz w bloku lub nie masz dostępu do przewodów kominowych lub zależy ci głównie na efekcie wizualnym rozwiązanie stanowi wybór kominka elektrycznego. Taki kominek może służyć również do ogrzania pomieszczenia, w którym się znajduje. Atutem posiadania kominka elektrycznego jest jego praktyczna bezobsługowość. Z oczywistych przyczyn nie trzeba go sprzątać ani dbać o to by był załadowany, kiedy mamy chęć z niego skorzystać. Dodatkowym atutem jest wybór typu wizualizacji jaką najbardziej lubimy. W kominkach tego typu instaluje się lampy halogenowe bądź ledowe i w związku z tym również pobór prądu jest różny. Projektując wnętrze możemy zdecydować się na mniej typowe rozwiązania i korzystając z braku konieczności przyłączenia do kanału wentylacyjnego wybrać kominek wolnostojący i ustawić go nawet na środku pomieszczenia.

We wnętrzu kominka mogą znajdować się imitacje drewna, kamieni czy bryły węgla. Wrażenie żaru uzyskuje się przez odbicie światła. Można pozostać przy naturalnych kolorach bądź zmienić ich intensywność czy barwę. Jeśli dodatkowo posiadamy kominek elektryczny wyposażony w zbiornik wody, będzie on generował parę, która imituje dym.

Podkreślenie wnętrza w stylu nowoczesnym: biokominek

Biokominek jest bardzo uniwersalny, można go postawiać praktycznie w każdym miejscu domu. Wykorzystuje biopaliwo na bazie alkoholu etylowego. Nie emitują zapachu ani dymu oraz nie generują popiołu. Dzięki tym właściwościom można posiadać takie palenisko również w bloku. Najczęściej możemy spotkać się z takim rozwiązaniem w salonie, nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby taki kominek w sypialni czy nawet kuchni. Futurystyczne formy jakie może przybierać są w stanie wyróżnić wnętrze i nadać mu indywidualnego charakteru. Wielkim atutem jest również możliwość przeprowadzania za pomocą biokominka aromaterapii.

Jeśli mieszkamy w domu i posiadamy ogród czy taras możemy zainstalować biokominek na wolnym powietrzu. Dzięki temu, że nie generuje on dymu z pewnością nie będziemy przeszkadzać sąsiadom. Naturalny płomień pozytywnie wpłynie na nastrój letnich wieczorów. Biokominek używany poza domem jest nawet bezpieczniejszy niż montowany wewnątrz. Mimo tego, że spalanie biopaliwa odbywa się bezdymowo to jednak pomieszczenie musi być regularnie wietrzone, gdyż uwalnia się dwutlenek węgla.

Zlecając wykonanie projektu kominka przynależnego do projektu wnętrza powinniśmy zacząć od zastanowienia się jak będziemy z niego korzystać i jakie mamy możliwości techniczne oraz czasowe. Tradycyjny kominek będzie wymagał od nas największego zaangażowania, szczególnie jeśli planujemy traktować go również jako dodatkowe źródło ciepła w pomieszczeniu. Oprócz warstwy wizualnej ważne jest poświęcenie uwagi zarówno planom napowietrzenia, wentylacji oraz rozprowadzania nagrzanego powietrza wewnątrz domu.