Pozwól sobie na: zostanie mistrzem idealnie wysmażonych steków na grillu ogrodowym

Pozwól sobie na: cieszenie się pięknem ogrodu i relaksującymi dźwiękami ogrodowej fontanny
21 stycznia 2020
Pozwól sobie na: domowe SPA z jacuzzi i sauną
21 stycznia 2020

Pomimo tego, że rynek dowozu jedzenia na wskazany adres w szybkim tempie prężnie się rozwija, podobnie jak dział cateringowy, który może dostarczać nam jedzenie już nie tylko okazjonalnie, ale na co dzień – nic nie zastąpi potrawy przygotowanej samodzielnie, na oczach gości. Nie trzeba od razu zapraszać uczestników imprezy urodzinowej do kuchni, w której stoi cała armia naczyń, których użyliśmy do przygotowania skomplikowanego dania. Zostawmy tajniki swoich przepisów dla siebie, a przybyłym gościom pokażmy tylko końcową część przygotowań kolacji, używając do tego ogrodowego grilla.

Grill w ogrodzie czy na tarasie

Jeśli przeprojektowujemy ogród nie zawsze będziemy mieli możliwość dobudowy zadaszenia bezpośrednio do gmachu domu, a częstokroć nawet jeśli taka możliwość by była, zniszczyłoby to

harmonię bryły budynku. W taki wypadku jeśli chcemy zdecydować się na grill ogrodowy, który będzie tam umieszczony na stałe, najlepiej odpowiednio go zabudować. Ochroni to palenisko od niechcianych zabrudzeń i zniszczeń. Również podczas samego przyrządzania jedzenia dobrze jest je osłonić przed ewentualnymi zamianami pogodowymi. A jeśli już o nich mowa jeśli ogród jest dostatecznie duży można rozważy zaprojektowanie altany zapewniającej zadaszenie, zarówno w czasie deszczu jak i podczas dużego upału. Projektując takie rozwiązania dobrze skonsultować wybór z doświadczoną osobą, która doradzi co do stylistyki, tak by nowe elementy dobrze komponowały się ze stylistyką budynku oraz reszty ogrodu. Z drugiej strony należy pamiętać o praktycznych aspektach, szczególnie jeśli do grilla ma być podłączona instalacja gazowa lub elektryczna. Jeśli wybierzemy miejsce odległe od wyjścia z budynku musimy też zapewnić sobie mebel na akcesoria potrzebne podczas przygotowywania jedzenia i jego przenoszenia.

Grillowanie i strefa relaksu na tarasie

Prostszym rozwiązaniem jest zaprojektowaniem wraz z projektem domu zadaszonego tarasu, który będzie nam służył jako miejsce spotkań i wieczornego odpoczynku podczas ciepłych wieczorów. Pierwszym atutem jest tutaj możliwość zainstalowania zarówno grilla jak i mebli na stałe bez konieczności zamartwiania się o ich zniszczenie w niesprzyjających warunkach pogodowych. Taras jest najczęściej z dwóch stron całkowicie osłonięty, a gospodarując pozostałe dwie ściany możemy założyć margines przestrzeni nieużytkowej na przykład na linii filarów. Wybierając taki wariant możemy bezpiecznie skorzystać z zamontowanego na stałe grilla gazowego. Można też oczywiście obrać wariant sprzętu częściowo ruchomego, jeśli mamy w planach przechowywać go w domu podczas okresu zimowego, albo po prostu chcemy mieć pole manewru. Naturalnymi meblami jakie przydadzą się na tak zaaranżowanym tarasie będzie z pewnością stół, ale też miejsce na wypoczynek, czy oczekiwanie aż szef kuchni skończy smażyć steki. Sprawdzą się tutaj wszelkie kanapy z możliwością demontażu części miękkich, najlepiej charakteryzujących się łatwym czyszczeniem.

Nie ma konieczności mocnego rozdziału tarasu od reszty ogrodu. Aby zapewnić płynne przejście elementy roślinne mogą pojawić się pod dachem na przykład w postaci kłączy na filarze. Mówiąc o rozdziale strefy zielonej od podłogi, przede wszystkim należy na podstawie warunków środowiskowych dostosować wysokość platformy, tak by nie ulegała ona zalaniu oraz zastosować izolację i odpowiednio zaimpregnować materiał by nie uległ uszkodzeniu na skutek wilgoci. Materiał musi być wytrzymały, również na obciążenia, szczególnie jeśli zdecydujemy się ustawić taras na podwyższeniu, które będą stanowić podpory.

Osłona tarasu

Wspomniane powyżej łagodne przejście między terenem ogrodu a tarasu jest efektem jak najbardziej pożądanym. Z drugiej jednak strony możemy przygotować się na różne sytuacje miejscowo odgradzając te dwa elementy. Z pewnością przyda się balustrada czy przeszklenie jeśli w domu mają przebywać małe dzieci. Z pewnością również pojawi się taki wieczór, kiedy będziemy błogosławić nasz pomysł zamontowania rozwijanej moskitiery, która zapewni dodatkową ochronę w letnie wieczory.

Projekt grilla na tarasie czy też grilla w ogrodzie wymaga przemyślenia kwestii: jak zamierzamy z niego korzystać. Jeśli chodzi o taras jest to złożona kwestia, tak aby był on zarówno funkcjonalny, trwały jak i dopasowany do całościowej kompozycji posesji. W miarę możliwości powinniśmy również zlecić zaprojektowanie tarasu na takiej ścianie domu by nie było on odsłonięty w stronę ulicy, ani bezpośrednio na posesję naszych sąsiadów. Takie rozmieszczenie zagwarantuje nam prywatność i też nie zablokujemy możliwości ewentualnej rozbudowy podjazdu, poszerzenia miejsca do parkowania samochodów.

Jeśli już zorganizujemy taras i zaopatrzymy go w grilla zgodnie z dobrze zrobionym projektem, pozostanie nam jedynie ćwiczenie wysmażania najlepszych steków w mieście.