Pozwól sobie na: domowe SPA z jacuzzi i sauną

Pozwól sobie na: zostanie mistrzem idealnie wysmażonych steków na grillu ogrodowym
21 stycznia 2020
Pozwól sobie na: projekt dużej kuchni, w której twoje kubki smakowe zapoznają się bliżej ze słowem finezja
21 stycznia 2020

Termin domowe spa jest w ostatnich miesiącach szeroko używany, można nawet powiedzieć, że nadużywany. Może być to jednak spowodowane różnicami w definicji. Można poprzez aranżowanie sobie domowego SPA rozumieć przeprowadzanie zabiegów za pomocą kosmetyków. Można jednak wyjść dużo dalej i zaprojektować w swoim domu miejsce na jacuzzi, wannę do masażu czy kabinę sauny. Decydując się na takie rozwiązanie nie tylko dbamy o rozbudowę swojej domowej strefy relaksu ale też inwestujemy w zdrowie oraz urodę.

Projekt jacuzzi w domu lub ogrodzie

Decydując się na jacuzzi w domu musimy najpierw zaprojektować miejsce, w którym ma się ono znajdować. Konieczne będzie dostosowanie instalacji wod-kan oraz odpowiedniej wentylacji. Najprościej umieścić wannę z masażem w okolicach łazienki, bądź w samej łazience. I mówiąc szczerze jeśli myślimy o relaksacyjnych kąpielach pod dachem jest to chyba najstosowniejsze miejsce. Jeśli mamy taką możliwość możemy jednak zdecydować się na aranżację jacuzzi w ogrodzie, na tarasie i tutaj zarówno jeśli mieszkamy w domu prywatnym jak i zabudowaniu wielorodzinnym. Dobierając wannę z masażem mamy do dyspozycji bardzo bogatą ofertę producentów. Obecnie nie musimy się ograniczać do plastikowej kwadratowej balii, jak to było do niedawna.

Jacuzzi w domu, funkcjonalność i estetyka

Jacuzzi można w ciekawy sposób zabudować, tak by widoczna była głównie tafla wody oraz brzegi. Efekt taki można uzyskać poprzez wpuszczenie wanny w podłogę lub dobudowanie wokół niej

schodów, poziomych platform. Możemy wybrać z różnych kształtów np. kwadratu czy okręgu. Rozwiązaniem bardzo dobrze sprawdzającym się w sytuacji, kiedy jacuzzi ma być dopełnieniem łazienki jest wybranie modelu narożnego, jednoosobowego, który zostanie w całości widoczny. Można go zabudować tak aby pasował do całości aranżacji domowej łazienki, ale też można wybrać spośród przezroczystych, szklanych wanien, które same w sobie będą prezentować się estetycznie. To na którą z możliwości się zdecydujemy zależy w dużej mierze od naszego charakteru i upodobań oraz założenia jak będziemy korzystać z naszego spa. Głównie ważne jest określenie czy wolimy relaksować się sami, z partnerem czy partnerką a może ogóle uważamy siedzenie w jacuzzi za świetny sposób na spędzanie czasu ze znajomymi podczas imprez. Jeśli już to zostanie określone można dobrać wielkość oraz funkcjonalności wanny. Doświadczony architekt może doradzić i zaprojektować specjalnie dla nas nietypowe rozwiązania skrojone na miarę, jak na przykład widoczne na widoczna na zdjęciu wanna z masażem na tarasie dachowym. Lata doświadczeń w branży zwykle owocują znajomością nie tylko trendów, ale również wygody danego rozwiązania przetestowanego przez grupę osób przed nami.

Aranżacja domowej sauny

Jeśli nie znajdujesz u siebie przeciwwskazań medycznych sauna w domu przyniesie same korzyści. Jak wiadomo korzystanie z saun jest sposobem na relaks oraz poprawę kondycji organizmu od wieków. Jeśli chodzi o użytek domowy najczęściej możemy wyposażyć się w kabiny do sauny fińskiej oraz kabiny infrared. Wbrew początkowym wyobrażeniom zapewnienie sobie takiego luksusu w domu nie wymaga poświęcenia dużej ilości miejsca. Umiejętne zaprojektowanie łazienki pozwoli na wkomponowanie łaźni w aranżację pomieszczenia oraz zabudowanie jej w taki sposób, aby nie niszczyła projektu wnętrza. Podobnie jak w przypadku jacuzzi, umieszczenie kabiny w łazience należy rozpocząć od przygotowania infrastruktury, tutaj głównie związaną z wentylacją pomieszczenia oraz dostarczeniem energii do działania. Zarówno wybierając saunę suchą jak i z promieniowaniem podczerwonym spotkamy się najprawdopodobniej z modelami o drewnianym wykończeniu.

Jeśli w projekcie układu przestrzennego łazienki nie ma miejsca na umieszczenie dodatkowego elementu, bądź nie planujemy generalnego remontu tego pomieszczenia jest możliwość umieszczenia sauny w innym miejscu. Dobrym pomysłem jest na przykład domowa siłownia, nawet jeśli nie jest bardzo rozbudowana. Należy jednak trzymać się zasady, bliskości prysznica z uwagi na warunki poprawnego korzystania z sauny. Ciało wystawione na długotrwałe ciepło powinno być regularnie spłukiwanie zimną wodą. Jeśli więc nie mamy możliwości rozbudowy łazienki pod kątem domowego SPA, dobrym pomysłem jest doprowadzenie wody w sąsiedztwo miejsca, gdzie zamierzamy oddawać się saunowaniu.

Sauna znacznie podniesie standard twojego domu

Posiadanie zgrabnie wkomponowanej w dominującą aranżację wnętrza sauny znacznie podnosi standard naszego domu i nasz komfort. Jest to znakomity sposób na relaks, zwłaszcza jeśli połączymy go z zastosowaniem odpowiedniego oświetlenia oraz olejkami zapachowymi. Ciepło i wilgoć niwelują stres i zmęczenie oraz pozytywnie wpływają na cały organizm. Jeśli prowadzisz aktywny i zdrowy tryb życia sauna dodatkowo wpłynię na przemianę materii, poprawi krążenie, oczyszczą się drogi oddechowe.

Jeśli projektując dom planujesz w nim nowoczesną strefę sportowo-relaksacyjną w projekcie nie może zabraknąć sauny i jacuzzi – narzędzi do pogłębiania procesów regeneracji organizmu oraz odpoczynku.