Obecna ilość dostępnych materiałów do wykończenia kuchni daje nam morze możliwości, ale też stawia przed koniecznością licznych wyborów.
Początkowo warto odpowiedzieć sobie na pytanie: jakie założenia mamy względem funkcjonalności kuchni. W zależności od tego jakie podejście mamy do domowego przygotowywania posiłków, czy planujemy zakładać rodzinę, na ile ważne jest dla nas samodzielne przygotowanie jak największej ilości składników – będą potrzebne inne rozwiązania. Załóżmy, że posiadamy już szczegółowy projekt układu wszystkich ścian, kolejnym krokiem jaki powinniśmy poczynić jest projekt rozmieszczenia punktów świetlnych, instalacji elektrycznej, układu wod-can oraz w zależności od wyboru: dopływu gazu, prądu.
Jeśli chcemy dobrze czuć się w naszej ostoi domowego ogniska powinniśmy zadbać o każdy detal. Projektując posadzkę najlepiej postawić na trwałe materiały, raczej z zakresu kamieniarstwa, drewniane podłogi, szczególnie w formie paneli mogą ulegać odkształceniom i być ciężkie do czyszczenia. Kuchnia musi być miejscem, w którym szczególnie dbamy o czystość, dlatego gładka posadzka będzie najlepszym wyjściem. Projekt pokrycia ścian będzie zawierał z pewnością kolor ale też rozróżnienie, w których miejscach wystarczający będzie tynk, a w których jednak lepiej sprawdzą się płytki. Wybierając oświetlenie, pamiętajmy o doświetleniu miejsc, gdzie zamierzamy przygotowywać posiłki, nie rezygnujmy jednak z dużej, centralnej lampy, szczególnie jeśli łączymy kuchnię ze stołem jadalnym. Po zdecydowaniu się na kolorystykę oraz rodzaje materiałów wykończeniowych nadchodzi czas na omówienie specyfikacji wyposażenia jakie każdy indywidualnie uważa za niezbędne.
Niezwykle często nie robimy czegoś samodzielnie, ponieważ nie zdajemy sobie sprawy, że mamy taką możliwość i poddajemy się konieczności kupowania gotowych produktów. Technologia posunęła się bardzo do przodu jeżeli chodzi o sprzęt AGD i pozwala obecnie prywatnym użytkownikom na posiadanie sprzętów, które kiedyś zarezerwowane były dla specjalistów. Z niestandardowych sprzętów AGD jakie zdarzyło nam się rekomendować klientom możemy wymienić m.in. :
– teppan yaki, będący stalową płytą do podgrzewania jedzenia rodem z Japonii, ten sposób smażenia potraw z pewnością jest znany bywalcom japońskich restauracji. Posiadając taki sprzęt w domu możemy ćwiczyć swoje kulinarne umiejętności oraz prezentować gotowanie na żywo podczas wizyt gości;
– blast chiller ma natomiast właściwości chłodzące, w bardzo szybkim tempie obniża temperaturę potraw niwelując w ten sposób szkodliwe skutki fermentacji czy działania bakterii. Dzięki tej technologii można przygotowywać potrawy z wyprzedzeniem bez obawy utraty ich świeżości;
– winiarnie, jeśli mamy dostęp do świeżych i sprawdzonych owoców mamy możliwość przygotowywania własnego wina oraz po okresie leżakowania podawania go podczas posiłków. Produkcja własnego alkoholu jest sztuką oraz może stać się wyrafinowaną pasją na lata;
– domowe windy gastronomiczne, bardzo przydatne jeśli projektujemy duży dom z rozległą spiżarnią znajdującą się pod poziomem gruntu, bądź jeśli nasz projekt zakłada lokalizację kuchni i jadalni na różnych kondygnacjach. Polecane tym którzy bardzo lubią tak zwane śniadania do łóżka 😉
Przedstawiliśmy tylko subiektywnie wybrane, ciekawsze rozwiązania, które mogą nie być oczywiste. Projektując kuchnię należy rozważyć dużo innych kwestii, jak choćby rozmieszczenie jej na planie budynku względem spiżarni czy jadalni. Więcej uwagi łączeniu miejsca, gdzie spożywa się posiłki z miejscem ich przygotowania zamierzamy poświęcić w osobnych artykułach dotyczących mniejszych mieszkań. W domu możemy pozwolić sobie na kuchnię zamkniętą, będącą ostoją domowego miru i miejscem dostępnym głównie dla gospodarzy. Ostatecznie nie każdy musi być miłośnikiem publicznego gotowania.
Bardzo ważne jest by układ mebli, które instalujemy na stałe w pomieszczeniu był intuicyjny i funkcjonalny. Jeśli ułożymy sprzęty w taki sposób by można było z nich korzystać mając w pobliżu wolny blat, szufladę z odpowiednią zawartością czy zlew, znacznie przyspieszymy proces gotowania. Czas poświęcony na projekt zwróci nam się w bardzo szybkim tempie.
Udana realizacja kuchni jest efektem wieloetapowego procesu projektowo-wykonawczego i przy współpracy przyszłego użytkownika z architektem da na pewno pozytywne rezultaty. Kuchnia jest miejscem szczególnie narażonym na uszkodzenia oraz zużycie się materiałów, dlatego należy te ostatnie dobierać szczególnie uważnie.