Pozwól sobie na: przygotowanie się na dzień pełen wyzwań w doskonale wyważonej pomiędzy wygodą a energooszczędnością łazience

Pozwól sobie na: projekt dużej kuchni, w której twoje kubki smakowe zapoznają się bliżej ze słowem finezja
21 stycznia 2020
Pozwól sobie na: ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni w niewielkiej łazience w bloku
21 stycznia 2020

W zależności od ilości miejsca jakie jesteśmy w stanie przeznaczyć na łazienkę w naszym domu, pojawia się możliwość dodania funkcjonalności, które zwiększą nasz komfort korzystania z niej. Zawsze należy pamiętać, żeby zostawić sobie mimo wszystko dużo wolnej przestrzeni, po której będzie można swobodnie się poruszać i z wygodą korzystać z urządzeń sanitarnych. Łazienka nie musi być jedynie pomieszczeniem, w którym szybko bierzemy prysznic, może stać się również miejscem przygotowania na wyzwania kolejnego dnia oraz relaksu po powrocie do domu. Funkcjonalności podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń zależne są od naszego preferowanego stylu życia oraz ilości osób jaką docelowo planujemy mieć w domu.

Wanna czy prysznic, czy to naprawdę taki dylemat

Pierwszą myślą jaka zaprząta głowę większości osób planujących urządzanie łazienki jest odwieczny dylemat czy zainstalować wannę czy kabinę prysznicową. Przy obecnych rozwiązaniach problem ten jednak się zdezaktualizował. Więcej miejsca odnośnie rozwiązań przy małej ilości miejsca przedstawiamy w artykule odnośnie urządzania małej łazienki. Tutaj natomiast skupmy się na wszystkim co możemy zawrzeć w projekcie jeśli mamy do dyspozycji więcej przestrzeni. Możemy zdecydować się wtedy na umieszczenie zarówno wanny jak i prysznica. Ten drugi element przyda się szczególnie jeśli zamierzamy umieścić w domu również kabinę do sauny lub po prostu lubimy rano stanąć pod odświeżającym strumieniem wody. Aby nieco odciążyć wnętrze w fazie projektu można zrezygnować z montażu dodatkowego brodzika i w ramach odgrodzenia części prysznicowej zastosować tylko szklane ściany, dzięki którym woda nie będzie rozpryskiwać się na boki. Odpowiednio profilujący podłogę, będzie ona spełniała funkcję dokładnie taką samą jak standardowa podstawa kabiny prysznicowej.

Jaką wannę wybrać do łazienki

Wanna wbrew pozorom nie musi być duża aby być wygodną. Ważniejszy od rozmiaru jest tutaj kształt i dobre wyprofilowanie. Jeśli chcemy aby wanna nie przylegała do ściany, ale znajdowała się w przestrzeni wolnostojącej raczej ciężko jednak zmieścić duży i okrągły model, lepiej pozostać przy nowoczesnym kształcie łodzi. Jeśli jednak mamy dużą łazienkę do zaaranżowania możemy postawić również na wannę rogową, czy też jej rogową aranżację w stylu podobnym jak w przypadku jacuzzi. Można umieścić ją na podwyższeniu, albo zabudować platformami – imitacją schodów. Jeśli decydujemy się na model dwuosobowy z funkcją masażu, możemy również zaprojektować taki element wyposażenia jako część sypialni, za przesuwanymi drzwiami czy parawanem.

Jak podzielić przestrzeń w łazience

Łazienka łączy w sobie różne funkcjonalności, możemy więc stworzyć w ramach jej projektowania odrębne strefy. Jest to szczególnie przydatne jeśli będziemy łączyć miejsce kąpieli z toaletą. Wstawiając ścianki działowe, możemy oddzielić i inaczej zaaranżować przestrzeń, w której będziemy urządzać długie kąpiele od reszty. Zastosowanie znajdą tutaj wyróżniki, motywy ścienne, rzeźby. W okolicach wanny nie ma konieczności montowania szczególnie mocnego oświetlenia. Przyda się ono natomiast przy lustrze, gdzie chcemy dokładnie widzieć swoją twarz na przykład podczas makijażu czy modelowania fryzury. Jeśli decydujemy się na kabinę zawierającą saunę fińską czy łaźnie parową również nie musi ona znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie ani toalety, ani lustra za to może sąsiadować z kabiną prysznicową.

Przechowywanie w łazience

Podczas porannego pośpiechu lepiej mieć wszystko pod ręką. Dlatego organizując przestrzeń łazienkową dobrze jest zadbać o sprawny system przechowywania rzeczy, które mogą nam się przydać. Wybierając szafki, dobrze doposażyć je w dodatkowe systemy przechowywania małych elementów i w miarę możliwości jak najmniej przedmiotów trzymać na widoku, szczególnie jeśli łazienka nie jest dostępna tylko dla nas, ale też dla dzieci czy gości. Zanim rozpoczną się prace oparte na montażu płytek należy również dobrze rozmieścić gniazda wtykowe, tak by małe AGD, z którego korzystamy na co dzień w łazience było dla nas łatwo dostępne oraz odizolowane od miejsc, gdzie może ulec zalaniu.

Łazienka to miejsce, w którym doskonale sprawdzają się elementy szklane oraz lustrzane i w którym można idealnie wykorzystać ich potencjał. Duże lustro, najlepiej ułożone nie tylko jako jednolita tafla, ale zamontowane pod różnymi kątami pozwala nam lepiej zobaczyć swoją stylizację, ale też optycznie powiększa wnętrze.

Funkcjonalności łazienki najprościej wybrać i precyzyjnie zaprojektować jeśli wpierw określimy dla kogo będzie ona przeznaczona, czy będą korzystać z niej goście czy też będzie prywatna oraz czy przestrzeń ma być przyjazna dzieciom czy tylko osobom dorosłym. Jeśli tylko mamy taką możliwość najlepiej sprawdzi się zaprojektowanie osobno łazienki przyległej do sypialni osobno dla dzieci a osobno dla dorosłych jak i gości.