Pozwól sobie na: ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni w niewielkiej łazience w bloku

Pozwól sobie na: przygotowanie się na dzień pełen wyzwań w doskonale wyważonej pomiędzy wygodą a energooszczędnością łazience
21 stycznia 2020
Pozwól sobie na: wykorzystanie skosów w łazience jako atutu
21 stycznia 2020

O wiele trudniej jest zaprojektować w pełni funkcjonalną i cechująca się wysokim standardem łazienkę, jeśli najzwyczajniej nie mamy na nią miejsca, bądź nie możemy zbyt ingerować w hydraulikę całego budynku. Z problemem tym mogą spotkać się głównie właściciele mieszkań, którzy muszą zająć się aranżacją łazienki w bloku, apartamentowcu, kamiemieni czy czy lofcie. Inaczej również będziemy podchodzić do tego zagadnienia jeśli łazienka ma służyć nam osobiście a inaczej jeśli mieszkanie jakie projektujemy będzie przeznaczone na wynajem i tym samym rozwiązania jakie się w nim znajdą muszą być dużo bardziej uniwersalne.

Może jednak prysznic

Mając do dyspozycji niewiele przestrzeni trzeba zwrócić szczególną uwagę na funkcjonalność projektu. Aranżując wnętrze kompleksowo oraz stawiając na najnowsze technologie możemy z małej łazienki zrobić miejsce przyjazne użytkownikowi. Zacznijmy jednak od rozstrzygnięcia: na takim metrażu najlepiej sprawdzi się kabina prysznicowa, zarówno w wersji z brodzikiem jak i bez. Jeśli jedynie wydzielamy strefę natrysku szklanymi ściankami należy zadbać o odpowiedni profil podłogi, tak aby cała woda spływała do otworu kanalizacyjnego. Jeśli bardzo zależy nam na

zamontowaniu wanny musimy wpierw sprawdzić czy na pewno nie okaże się, że korzystanie z małej wanny jest niewygodne, bądź że nie mamy miejsca aby z niej swobodnie wyjść. Jeśli jednak uda nam się wkomponować wannę, na przykład o ściętym końcu dobrze jest zainwestować w panel osłaniający łazienkę przed zachlapaniem, wtedy montując również deszczownicę mamy możliwość brania swobodnego prysznica.

Optyczne powiększenie łazienki

Konsultując projekt aranżacji małej łazienki warto zwrócić uwagę na możliwości jakie dają nam odpowiednie manipulacje kolorem i zastosowaniem luster. Nawet małe wnętrze jeśli odpowiednio dobierzemy kontrast barw może wydawać się większe. Nie sprawi to oczywiście, że więcej zmieści się w naszej łazience, ale zmniejszy uczucie przytłoczenia. Jeśli tylko mamy możliwość wstawienia większego lustra również powinniśmy z niej skorzystać. Jest to nie tylko zabieg estetyczny. Większe luistro w łazience pozwala nam lepiej objąć wzrokiem całą sylwetkę a tym samym przygotować się sprawniej do wyjścia. Postarajmy się również zmieścić jak najwięcej zabudowanych szafek, tak by rzeczy, które jesteśmy zmuszeni przechowywać w łazience nam nie przeszkadzały oraz nie sprawiały wrażenia bałaganu nawet zaraz po tym jak je poukładamy. Obecnie sklepy mające w asortymencie wyposażenie łazienek posiadają w ofercie bardzo zgrabne i jednocześnie funkcjonalne systemy przechowywania, które na małej powierzchni powinniśmy szczególnie cenić.

Rola dobrze dobranego oświetlenia w małej łazience

Wbrew pozorom to właśnie w małym pomieszczeniu rola dobrze dobranego oświetlenia jest szczególnie ważna. Lampy muszą być rozmieszczone w taki sposób aby w żadnym z punktów łazienki nie rzucać mocnego cienia. Dodatkowo łazienki w mieszkaniach środkowych często muszą obyć się bez okien, a nawet w mieszkaniach rogowych często zamiast okna mamy do dyspozycji tylko niewielki świetlik. Dobrze dobrane oświetlenie również z uwagi na barwę wykorzystywanego światła może mieć kluczowe znaczenie, zwłaszcza w okolicach lustra. Mówiąc o oświetleniu nie sposób nie wspomnieć o dobraniu żaluzji bądź rolet. Najwygodniejsze obecnie są zewnętrzne rolety automatyczne, które gwarantują nam całkowite zaciemnienie pomieszczenia, kiedy akurat takiego potrzebujemy. Warto jednak sprawdzić jaki typ rolet jesteśmy w stanie zamontować. W zabytkowej kamienicy możemy być pozbawieni wyboru i zmuszeni do obycia się tradycyjnymi żaluzjami wewnętrznymi.

Nawet mając niewiele miejsca nie trzeba rezygnować z elementów wystroju

To, że nie mamy wielkiego metrażu do zaaranżowania nie znaczy, że musimy całkowicie zrezygnować z waloru estetycznego na rzecz poszerzania funkcjonalności. Mamy do dyspozycji bardzo szeroką gamę motywów naściennych, kolorowego mikrocementu, ścianek roślinnych czy świetlików, które można wykorzystać do urozmaicenia wnętrza. Jeśli dobrze zabezpieczymy obraz, również nic nie stoi na przeszkodzie aby powiesić go w wolnym miejscu na ścianie o ile będzie tam pasował. Jeśli czulibyśmy jednak, że jest to za dużo i efekt zamiast odczucia estetyczne wzbudzałby w nas poczucie chaosu zawsze można skupić się na doborze stylizowanej armatury czy kolorowej ceramiki, która sama w sobie ożywi stylistycznie wnętrze a jednocześnie będzie pełniła swoją niezbędną funkcję. (4300)

Niezwykle ważny jest umiar

Niezależnie w jakiej stylistyce będziemy chcieli wykonać projekt małej łazienki, zawsze najważniejsze będzie zachowanie proporcji pomiędzy estetyką a funkcjonalnością. Łazienka jest pomieszczeniem użytkowym i jako takie powinniśmy przede wszystkim je traktować. Między poszczególnymi sprzętami musimy móc swobodnie przechodzić i dopuścić do tego by nachodziły one na siebie. Nikt nie czuje się komfortowo kiedy podczas kąpieli pranie spada mu na głowę. W małej łazience sprawdzą się składane i chowane elementy, sprawne systemy przechowywania i lekkie choć zabudowane meble.

Szczególnie jeśli jesteśmy inwestorami pozostawmy to pomieszczenie nawet w dość surowym stylu, ale za to niech będzie wygodne w codziennym użytkowaniu.