Pozwól sobie na: wykorzystanie skosów w łazience jako atutu

Pozwól sobie na: ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni w niewielkiej łazience w bloku
21 stycznia 2020
Pozwól sobie na: nadzór autorski podczas realizacji projektu małej łazienki
21 stycznia 2020

Wnętrza znajdujące się na poddaszu mają swój niepowtarzalny klimat. Zależnie jednak od tego jakie pomieszczenie wypadnie akurat jako najbardziej zewnętrzne i objęte skosami, może cechować go mniejsza lub większa funkcjonalność. Jeśli mamy do wyboru zdecydować się między kuchnią a łazienką, bardziej trafionym pomysłem okaże się tutaj łazienka. Aranżując takie pomieszczenie należy dobrze rozplanować rozmieszczenie sprzętów dla których użytkowania potrzebujemy być w pełni wyprostowani i tych, które mogą znajdować się pod skośnym sufitem.

Aranżację łazienki należy zacząć tradycyjnie od projektu bądź korekty układu wod-can, rozmieszczenia punktów świetlnych oraz gniazd wtykowych. Obowiązują tu takie same zasady jak podczas projektowania każdej łazienki, należy doświetlić okolice lustra i tam zapewnić możliwość podpięcia do prądu urządzeń z kategorii małego AGD. Może się jednak okazać, że ze względu na bryłę pomieszczenia uda nam się ulokować w takiej łazience jedynie małe lustro, większe ustawiając wtedy w sypialni lub przedpokoju. Dużą rolę dla dostarczania światła do takiej łazienki może stanowić okno dachowe, którym najprawdopodobniej będziemy dysponować. Ułożenie takiego okna można wykorzystać wedle uznania, część z nas może mieć ochotę podczas kąpieli oglądać niebo, część natomiast będzie odczuwała dyskomfort będąc niejako na widoku. W obu wypadkach można dodatkowo zainstalować rolety czy żaluzje, którymi będziemy mogli sterować wedle własnych upodobań.

Aranżacja z wanną czy prysznicem

To że mieszkanie znajduje się na poddaszu i jego pełnoprawna powierzchnia użytkowa jest nieco skurczona, nie oznacza że łazienka sumarycznie będzie pomieszczeniem małym. Jeśli w umiejętny sposób zaplanujemy wyposażenie tak aby wykorzystać przestrzeń o niższym stropie, zostanie miejsce na zamontowanie zarówno wanny jak i kabiny prysznicowej. Jeśli pomieszczenie będzie

wąskie najlepiej zdecydować się na wąską wannę przyległą do ściany z armaturą ograniczoną do kranu i słuchawki prysznicowej. Za to z powodzeniem w rogu pomieszczenia można zainstalować kabinę prysznicową, z brodzikiem bądź bez niego, zawierająca deszczownicę czy system masażu. W tego typu łazience natomiast z uwagi na jej kształt może zaistnieć problem z instalacja kabiny do sauny.

Wykorzystanie rekuperacji w łazience

Wnętrza znajdujące się bezpośrednio pod stropem budynku mają właściwość szybszego wychładzania się zimą i oraz większego nagrzewania się latem. Wzmaga to potrzebę poprawnej wentylacji pomieszczenia oraz zastosowania rekuperacji. Ten sposób wentylacji polega na odzyskiwaniu ciepła z powietrza z dużą zawartością dwutlenku węgla. Mechanizm pozwala wypompować powietrze, które ma już mniejszą zawartość tlenu oraz wpuścić świeże. W okresie zimowym zastosowanie takiego systemu pozwala oszczędzić na ogrzewaniu i zmniejszyć typ sposobem zanieczyszczenie jakie wytwarzamy ogrzewając nasze domy. W letnie upalne dni wentylacja również bardzo nam się przyda. Plusem w okresie letnim jest dostarczanie powietrza do domu, ale przy zamkniętych oknach, a co za tym idzie bez wpuszczania do pomieszczeń owadów.

Projekt elementów stolarskich wykonanych na zamówienie do twojej łazienki

Jeśli nasza łazienka posiada nietypowy kształt znalezienie odpowiednich mebli, spełniających wymagania związane z funkcjonalnością, układem i dodatkowo w odpowiedniej stylistyce może być trudne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby projektując aranżację łazienki wykorzystać skosy, nietypowe długości powierzchni i zaprojektować idealnie dopasowane meble. Takie rozwiązanie gwarantuje, że nie zmarnujemy cennego w naszym domu miejsca oraz zapewnimy sobie komfort posiadania dokładnie takich mebli jak chcemy. Każdy ma nieco inne preferencje co do tego co trzyma w łazience, z czego korzysta częściej z czego sporadycznie. Mogąc posegregować rzeczy w szafkach i szufladach, które znajdą się dokładnie w miejscach, w których byśmy ich oczekiwali oszczędzi nam codziennych frustracji związanych z poszukiwaniami potrzebnych akcesoriów, czy przewracającymi się kosmetykami. Projektując meble na miarę możemy zgrabnie wykorzystać przestrzeń, która jest zbyt niska by z niej stale korzystać, będzie jednak w sam raz dla szafki na dodatkowe ręczniki.

Łazienka to nie tylko płytki

Przyjęło się przekonanie, że najlepiej wykończyć ściany łazienki płytkami. Zdecydowanie jednak trend ten się zdezaktualizował. Łazienka z dobrą wentylacją nie jest zagrożeniem dla trwałości tynku. Mnogość nowych materiałów takich jak pigmentowany mikrocement czy tworzywa imitujące drewno pozwala na urozmaicanie stylistyki wprowadzanej do naszej łazienki. W wybranych miejscach natomiast można faktycznie ułożyć płytki, z których można układać mozaiki i finezyjne wzory.

Projektując przestrzeń naszej codziennej higieny możemy ją całkowicie spersonalizować pod kątem zarówno funkcjonalności jak i wyglądu.