Pozwól sobie na: nadzór autorski podczas realizacji projektu małej łazienki

Pozwól sobie na: wykorzystanie skosów w łazience jako atutu
21 stycznia 2020
Pozwól sobie na: rozbudowane oświetlenie podwieszanego sufitu w salonie
21 stycznia 2020

Mając do dyspozycji niewielką przestrzeń, którą zamierzamy przeznaczyć na aranżację łazienki, musimy wykonać precyzyjny projekt pomieszczenia jeszcze przed startem prac. Doświadczenie uczy, że od etapu pierwszych szkiców do pełnej realizacji przedsięwzięcia droga jest raczej długa i można napotkać na niej sporo przeszkód. Małe łazienki często znajdują się w mieszkaniach przeznaczonych na wynajem. Jeśli inwestuje się często bądź jednocześnie w kilku miejscach nie ma sposobności doglądania etapu realizacji każdego z pomieszczeń. Dużym odciążeniem jest wybranie architekta, który oprócz rozrysowania potrzebnych planów i doradztwa, zajmie się nadzorem autorskim realizacji.

Ustalenie harmonogramu prac i wybór odpowiednich wykonawców poszczególnych robót

Znając rozkład całego budynku oraz szczegółowy rysunek inwestycji można z dużą precyzją określić w jakiej kolejności najlepiej wdrażać instalacje tak by nie kolidowały one ze sobą. Logistyka przy dobieraniu fachowców zapewni ciągłość procesu oraz zneutralizuje finansowe obciążenia w razie przestojów. Jako inwestorzy niekoniecznie musimy śledzić rynek kadrowy wykonawców, a wiadomo że do pełnego odzwierciedlenia rozrysowanego planu w praktyce konieczne jest zatrudnienie renomowanych rzemieślników. Znajomość specjalistów przyda się szczególnie jeśli nasze plany zawierają niestandardowe rozwiązania, meble na zamówienie, skomplikowane układy instalacji. Inwestując w drogie i trwałe materiały i nowoczesne technologie chcemy mieć pewność, że montaż przebiegnie pomyślnie i nie będziemy musieli denerwować się z powodu zniszczenia czy zmarnowania materiałów budowlanych.

Kontrola prac budowlano-wykończeniowych nad zgodnością z dokumentacją

Jeśli poświęciliśmy czas na konsultacje projektu i dobraliśmy najbardziej optymalne rozwiązania dla danego wnętrza chcemy by wszystkie detale zostały odzwierciedlone realnie w inwestycji. Wbrew pozorom może się okazać, że nawet najlepsza ekipa budowlana będzie próbowała nagiąć nasze założenia na rzecz rozwiązań prostszych czy bardziej powszechnych. Jeśli jednak pomiędzy nami a wykonawcami pośredniczyć będzie osoba, która jest autorem danego projektu i posiada autorytet w dziedzinie architektury mamy możliwość pełnego kontrolowania zgodności prac budowlanych z dokumentacją. Postępowanie takie zapewni nam bezawaryjne funkcjonowanie ustalonych układów i pełną funkcjonalność, w typ wypadku łazienki, na jakiej nam docelowo zależy.

Rozwiązywanie problemów wynikłych w trakcie realizacji

Szczególnie jeśli projekt dotyczy jednego pomieszczenia, bądź jest ulokowany w zabudowie wielorodzinnej, mogą dać znać o sobie pewne niespodziewane czynniki, których nie założyliśmy. Projektując daną aranżację architekt ma obowiązek dokładnego zapoznania się z dotychczasowymi planami oraz otoczeniem budynku czy pomieszczenia, które będzie przerabiane. Może się jednak okazać, że pojawi się problem z dostarczeniem na czas materiałów, pewne rozwiązania będą gorzej współgrać z całością instalacji w danym budynku niż wstępnie było założone. Często jeśli na tego typu problemy zareaguje się w czasie rzeczywistym, zmniejszymy szkody jakie mogą powstać w wyniku opóźnień czy też będzie można przeprojektować.

Zabezpieczenie dzieła przed dokonywaniem jakichkolwiek zmian bez konsultacji z architektem i Inwestorem

Mówiąc o przeprojektowaniu układów warto zwrócić uwagę, aby takie zmiany były wprowadzane tylko poprzez osobę, która była odpowiedzialna za przygotowanie całości i jest w stanie wykazać się znajomością całości aranżacji. Wbrew pozorom bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy wykonawca postanawia dokonać zmian, które mogą wydawać mu się nieistotne, ponieważ tak jest wygodniej. Taka sytuacja jest niedopuszczalna. Jeśli wkładamy pracę w dokładne doprecyzowane jak chcemy poprowadzić inwestycję, należy ściśle się tych założeń trzymać chyba że my jako inwestorzy postanowimy inaczej, bądź taka będzie sugestia architekta w wyniku nieprzewidzianych kolizji czy braku dostępnych materiałów na rynku. Zmiany w planie mogą generować dodatkowe koszty, które będzie musiał suma summarum pokryć inwestor, dlatego warto zabezpieczyć się przed niespodziankami.

Przeprowadzenie odbiorów prac wykończeniowych

Posiadając zaufanie do architekta, z którym pracujemy nad danym projektem możemy w pełni powierzyć mu również odbiór poszczególnych etapów prac wykończeniowych. Takim rozwiązaniem zapewniamy sobie rzetelne sprawdzenie inwestycji na wielu poziomach oraz oszczędność swojego czasu. Wprowadzanie poszczególnych funkcjonalności warto sprawdzać na bieżąco, pozwala to uniknąć rozmontowywania poszczególnych układów z powodu wadliwego wykonania tych, które były przed nimi.

Jeśli jesteśmy zadowoleni z projektu naszej inwestycji i uważamy, że nawet małą przestrzeń udało się zaaranżować w sposób funkcjonalny i jednocześnie estetyczny warto powierzyć na etapie realizacji fachowcom sprawdzenie czy wykonanie jest dokładnym odzwierciedleniem tego co chcieliśmy uzyskać.