Pozwól sobie na: rozbudowane oświetlenie podwieszanego sufitu w salonie

Pozwól sobie na: nadzór autorski podczas realizacji projektu małej łazienki
21 stycznia 2020
Pozwól sobie na: dobrze zaaranżowany salon z aneksem kuchennym o niewielkim metrażu
21 stycznia 2020

Każde pomieszczenie powinno opierać swoje oświetlenie przede wszystkim na oświetleniu dziennym z uwagi na to że jest ono najzdrowsze dla człowieka.

Z uwagi na niedostatki tego światła zdarza się, że nawet w ciągu dnia mamy konieczność wprowadzenia dodatkowego oświetlenia sztucznego. Planowanie rozmieszczenia dodatkowych źródeł światła najlepiej zacząć od projektu sufitu z uwzględnieniem rozmieszczenia punktów świetlnych. Dobre rozmieszczenie lamp będzie posiadało nie tylko walory funkcjonalne ale też będzie dopełniać świetlną aranżację wnętrza.

Oświetlenie led a tradycyjne lampy

Na rynku dostępnych jest kilka typów lamp. W dużym salonie w celu zapewnienia optymalnego oświetlenia można połączyć tak naprawdę większość z nich. Nie znaczy to że musimy korzystać ze wszystkich równocześnie. Różne typy żarówek, odcieni światła a nawet kolorów same sugerują swoją funkcjonalność. W salonie zazwyczaj dobrze się prezentują lampy wiszące, sufitowe, żyrandole niezależnie czy występują z dodatkowym oświetleniem sufitowym czy też nie. MOżna zdecydować się na dobór jednego centralnego żyrandola bądź od dwóch w górę – mniejszych. Wszystko zależy od projektu wystroju salonu. Lampy ścienne czy kinkiety spotykane są raczej w łazienkach i na korytarzach z uwagi na to że dają światło na małym obszarze i raczej są pomocniczymi punktami świetlnymi. Lampy stojące świetnie nadają się jako ruchome bądź po prostu dodatkowe światło w okolicach kanapy, pozwalają na mniejsze obciążenie wzroku podczas czytania czy pracy. Dodatkowo lampa stojąca sama w sobie może być ciekawym elementem wystroju, w zależności od stylizacji jaką się jej wyznaczy. Podobną funkcję spełniają lampy stołowe i stawiane na biurkach, przy czym ich przeznaczenie jest raczej gabinetowe czy jako wyposażenie sypialni czy pokoju dziecięcego.

Wszystkie powyższe typy można swobodnie łączyć z oświetleniem sufitowym, umieszczonym między warstwami płyt na suficie podwieszanym.

Podwieszany sufit z dodatkowym oświetleniem dodaje domowi klimatu

Montaż podwieszanego sufitu równi się w zależności od rodzaju materiału jaki przyjmiemy jako główny. Można użyć pokrycia z płyt gipsowo-kartonowych bądź kasetonów. Początkowo określa się

wymiar opuszczenia sufitu względem stropu. Przyjmuje się za minimum opuszczenie go o 10 cm. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w celu nadania odpowiedniego kształtu różnicować stopień opuszczenia w jednym pomieszczeniu. Na etapie planu również należy rozważyć, w którym miejscu będzie znajdowało się oświetlenie ledowe. Jeśli skłaniamy się ku klasycystycznym wnętrzom zdecydujemy się najprawdopodobniej na opuszczenie brzegów ścian i pozostawienie środka na oryginalnej wysokości. Obecnie nie stosuje się raczej w tym miejscu ornamentyki za to w boku często instaluje się taśmę led. Musimy dobrać miejsce na zasilacz oraz sterownik w punkcie, który będzie wentylowany i jednocześnie będziemy mieć do niego w przyszłości dostęp. Niekoniecznie jednak musimy oświetlać pomieszczenie taśmą możemy zdecydować się również na pojedyncze lampki.

Plusy montażu podwieszanego sufitu i oświetlenia

Podwieszany sufit doskonale nadaje się do wykończenia surowej powierzchni stropu oraz poprawy jego ciepłochronności oraz izolacji akustycznej. W dobie kładzenia dużego nacisku na energooszczędność jest to szczególnie polecane rozwiązanie, które nie musi się ograniczać tylko do salonu, ale może być także stosowane w innych miejscach w domu. Jeśli jednak stawiamy na elegancki salon, oświetlenie go w ten sposób z pewnością potęguje efekt.

Dobranie ciemnych barw do salonu dodaje wnętrz wyrafinowania i elegancji, jeśli jednak się na nie zdecydujemy może będziemy musieli zmierzyć się z problemem dobrego oświetlenia tego pomieszczenia. Dlatego rekomendowany jest podwieszany sufit z wmontowanym światłem w naturalnych barwach. Firmy produkujące oświetlenie mają w swojej ofercie lampy o różnej kolorystyce, nie zawsze jednak ta różnorodność jest wskazana. Kolorowe światło może mocno nas rozpraszać, będziemy czuć się w nim na dłuższą metę nieswojo. Jeśli źle połączymy go z wnętrzem będzie zamiast dobrego wrażenia sprawiać raczej tandetne.

Podwieszane sufity w różnych kształtach

Jeśli wcześniej przeglądaliśmy zdjęcia realizacji w internecie mogliśmy napotkać różne finezyjne kształty sufitów. Jeśli wykorzystujemy płyty gipsowe możemy faktycznie nieco różnicować powierzchnię z uwagi na to, że takie rozwiązanie nie wymaga regularności mocowania. Jeśli zdecydujemy się natomiast na kasetony pozostanie nam raczej dobór jednolitej płaszczyzny z uwagi na regularny stelaż do mocowania oraz powtarzalny kształt i wymiar elementów. Jeśli planujemy mocno rozbudować różnorodność w projekcie sufitu warto poinformować o tym już na etapie projektowania pomieszczenia. Wnętrze takie o nieco ekstrawaganckim charakterze musi pasować do całości, ale też do nas samych. Na co dzień przebywanie w mocno eklektycznym wnętrzu może być nużące i powodować dyskomfort jeśli charakterologicznie do niego nie pasujemy. Dlatego niektóre rozwiązania warto zostawić hotelom czy innym miejscom użyteczności publicznej, gdzie przebywamy poprzez krótkie okresy czasu.