Pozwól sobie na: cieszenie się pięknem ogrodu i relaksującymi dźwiękami ogrodowej fontanny

Pozwól sobie na: luksus rezygnacji z miejskiej pływalni
21 stycznia 2020
Pozwól sobie na: zostanie mistrzem idealnie wysmażonych steków na grillu ogrodowym
21 stycznia 2020

To że nie nie dysponujemy dużym ogrodem o powierzchni Villa d’Este nie znaczy, że nie możemy pozwolić sobie na zaprojektowanie ogrodu równie czarującego, tyle że na mniejszej powierzchni. Posiadanie własnej przestrzeni na świeżym powietrzu samo w sobie jest luksusem, biorąc pod uwagę rozrastanie się strefy zabudowanej. Jeśli planując wygląd ogrodu zakładamy instalację rzeźb czy innych twórczych instalacji warto pomyśleć o tym czy nie połączyć ich z wodą. W zależności od użytego materiału fontanna będzie wydawać różne odgłosy oraz w oryginalny sposób zmieniać barwy. Można połączyć efekt opadania wody z kolorowym oświetleniem, obsadzić ją kwiatami bądź oplatającymi roślinami. Jak przy każdym projekcie istotne jest zachowanie harmonii z innymi elementami posesji.

Fontanna czy źródełko ogrodowe

Możliwości posiadania fontanny w ogrodzie nie determinuje posiadanie źródełka. Możemy obyć się bez organizowania całego sztucznego zbiornika wodnego, szczególnie jeśli nie mamy na niego miejsca, nie chcemy zajmować się ani najmować nikogo do konserwacji, czy posiadamy już basen i nie chcemy żeby nasz ogród wyglądał jak mała Wenecja. Centra ogrodnicze mają bogatą ofertę konstrukcji zawierających wbudowane zbiorniki na wodę i wyposażonych w konieczne pompy. Początkowo również stoimy przed wyborem czy chcemy mieć fontannę, która będzie wyrzucać wodę w górę, czy też zadowolimy się kaskadowym spadkiem małego strumyczką bądź mas wodnych, którym to w zupełności wystarczy grawitacja. Niezależnie, którą opcję wybierzemy, fontanna będzie się prezentować lepiej jako część całościowej instalacji.

Aranżacje fontanny ogrodowej

W zależności od całokształtu naszego ogrodu możemy zdecydować się na różne typy fontann. W sklepach,w których znajdziemy wyposażenie do ogrodu często można zamówić konstrukcję, która by nas interesowała. Jeśli stawiamy na nowoczesne budownictwo, również tutaj warto nie przesadzać ze zdobieniami. Oczywiście odrobina eklektyzmu jeszcze nikomu nie zaszkodziła, ale warto zachować umiar. Bryła domu o geometrycznych kształtach i krótko przystrzyżony trawnik będą się lepiej prezentować z udziałem stalowej konstrukcji i szklanych wodospadów. Pozorna prostota formy wcale nie musi tracić na widowiskowości. Aby nieco urozmaicić wygląd całości można postawić na użycie światła czy też kilku mniejszych światełek. Jeśli nie mamy precyzyjnego pomysłu na to jak nasza fontanna ma wyglądać, bądź wahamy się czy nasz pomysł będzie spójny z resztą posesji najlepiej zlecić cały projekt specjaliście.

Fontanna w tajemniczym ogrodzie

Jeśli jesteśmy zwolennikami ogrodów stylizowanych na dzikie i nie razi nas duża różnorodność roślin, fontanna również powinna być dopasowana do tego trendu.

Splashing Garden Fountain with a stone turtle.

Najlepiej sprawdza się tutaj rzeźby montowane od razu z rezerwuarem wody i pompą. Figurkę taką możemy wybrać z katalogu dystrybutora, zamówić bądź przystosować rzeźbę, w której posiadaniu już jesteśmy. Jeśli stawiamy na przyrodę w jak najbardziej naturalnej formie dobrze prezentować będzie się fontanna czy wodospad skomponowany z kamieni i wcześniej wspomniane oczko wodne. Takie rozwiązanie również wymaga od nas odpowiednich przygotowań oraz szczególnego dbania o zachowanie quasi-niedbałego efektu. Powszechnie wiadomo, że najtrudniejszą i najbardziej pracochłonną fryzurą jest naturalnie wyglądający twórczy nieład. Dobierając poszczególne elementy możemy pokusić się o celowy efekt postarzenia, porośnięta mchem a nawet uszczerbku.

Czego unikać projektując fontannę ogrodową

Jak w przypadku każdego nietypowego zdobienia również tutaj należy realnie ocenić czy taka dekoracja ogrodu jak fontanna, w ogóle nam pasuje i czy jest spójna z nami samymi. Jeśli posiadamy małe – raczej podwórko – niż ogród powinniśmy rozważyć czy na pewno dobrym pomysłem jest instalowanie na środku podjazdu dużej fontanny, której woda będzie spływać do okrągłego basenu a woda będzie tryskać dwa metry do góry. Takie atrakcje zostawmy dużym parkom czy miejskim rynkom. Do domowego użytku warto rozpatrzyć raczej mniejszą instalację. Zadbajmy również o komfort sąsiadów, może nie każdy z nich chce słuchać odgłosu wodospadu o poranku.

Jeśli dobrze wyważymy rozmiar i stylistykę przedsięwzięcia oraz dobrze zaplanujemy instalację będziemy mogli cieszyć się chwilami wyjątkowego relaksu we własnym ogrodzie.

Fontanna wewnątrz budynku

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podczas projektowania domu zainstalować kurtynę wodną, przeszklenia ze spływającą wodą w środku budynku. Naturalnym miejscem wydaje się tu być jadalnia czy salon. Planując całą instalację wod-kan należy wziąć od razu pod uwagę miejsce, w którym będziemy chcieli doprowadzić do cyrkulacji wody i odpowiednio ten mechanizm przygotować. Jeśli posiadamy naprawdę dużo miejsca instalację taką można połączyć na przykład ze ściennym akwarium.