Pozwól sobie na: luksus rezygnacji z miejskiej pływalni

Pozwól sobie na: uczynienie ze słowa dom synonimu elegancji
21 stycznia 2020
Pozwól sobie na: cieszenie się pięknem ogrodu i relaksującymi dźwiękami ogrodowej fontanny
21 stycznia 2020

Okresy letnie w Polsce są coraz cieplejsze i dłuższe, dlatego też można poważnie pomyśleć o projekcie basenu do ogrodu. W zależności od ukształtowania terenu jaki mamy do dyspozycji oraz dotychczas zaplanowanej hydrauliki, może on być zupełnie niezależną od domu konstrukcją, ale może też bezpośrednio stykać się z budynkiem, a nawet być zadaszony czy częściowo osłonięty od reszty ogrodu. Możliwości jest tutaj bardzo dużo. Planując taką inwestycję najlepiej jednak spojrzeć całościowo na projekt i tak dobrać specyfikacje basenu, aby pasował on do całościowej koncepcji wyglądu naszej posesji. Podobnie jak podczas organizowania innych części domu, najlepiej jest wyjść od profesjonalnego projektu basenu ogrodowego.

Aranżacja części sportowo-wypoczynkowej na zewnątrz

Myśląc o projekcie basenu należy z miejsca wyjść od projektu instalacji wod-kan, bądź korekty dotychczasowego układu. Jeszcze zanim zajmiemy się wyborem kamieni brzegowych, należy

luxury home with a garden and swimming pool

rozplanować jak poprowadzić dopływy i odpływy wody z uwzględnieniem koniecznych filtrów. W związku z tym, że najprawdopodobniej będziemy korzystać z uroków pływania we własnym basenie głównie w obrębie rodziny, możemy ograniczyć do minimum używanie środków odkażających w wodzie. Konieczne jest natomiast dobre zabezpieczenie rur odpływowych, tak by ewentualne elementy twarde oraz liście czy kawałki trawy nie dostały się do środka. Instalacja taka musi być drożny na każdym poziomie oraz mieć strategiczne punkty dostępowego w celu czyszczenia, ale również koniecznych drobnych napraw.

Dobór kamieni do basenu ogrodowego

Dobierając kamienie do basenu, należy wziąć pod uwagę dwie rzeczy: wygląd i bezpieczeństwo oraz wytrzymałość. W ramach pierwszego zagadnienia należy zaprojektować ogólny wygląd naszej domowej pływalni. Mamy tu na myśli kolorystykę i zestawienie kamieni ze sobą. Istotny jest również dopasowanie kształtu basenu do możliwości środowiskowych. Decydując się na przykład na basen, przylegający z jednej strony do ściany, domyślnie będzie on budowany na planie prostokąta, jeśli jednak zaplanuje się go w większej odległości od budynku, możemy się pokusić się na owalne kształty. Na tym etapie wybiera się również rodzaj zejścia i wyjść z basenu. Do wyboru jest zejście schodami, które również będą posiadać kamienne wykończenie bądź metalowe drabinki dostawiane bezpośrednio do brzegów. Niezależnie od wybranej opcji, na projekcie trzeba wyraźnie zaznaczyć, w którym miejscu jaki typ kamienia powinien zostać zastosowany, inaczej wykończony będzie sam brzeg z elementami antypoślizgowymi i profilowaniem dla zlewającej się wody a inaczej dno.

Zabezpieczenie basenu ogrodowego na etapie projektu

Już na etapie projektu należy pomyśleć o zabezpieczeniu basenu ogrodowego przed skutkami warunków atmosferycznych, nadmiernym zabrudzeniem. Jeśli dobrze zaplanujemy tę część sportowo-wypoczynkową w naszym ogrodzie możemy też znacznie poszerzyć jej funkcjonalność. Zastosowanie podestu na co najmniej metrze odległości od brzegu pozwoli na ograniczenie dostawania się do środka brudu wynikającego z naturalnego użytkowania – trawy czy kawałków ziemi. Jeśli planujemy wygrzewanie się w słońcu na brzegu basenu, zdecydowanie lepiej będzie również ustawić leżaki czy ogrodową kanapę na stabilnej powierzchni.

Przeszklenia czy częściowe zabudowanie wokół basenu umożliwi korzystanie z niego również w chłodniejsze dni. Jeśli jesteśmy naprawdę wytrawnymi pływakami, możemy przemyśleć ulowanie basenu pod rozkładanym dachem i za przesuwnymi bądź nakładanymi między metalowym stelażem ściankami. Przy odpowiednim podgrzaniu wody będzie można wtedy raczyć się urokami pływania niemal cały rok.

Projekt strefy sportowej w ogrodzie

Jeśli jesteśmy osobami aktywnymi, możemy projektując basen w ogrodzie, zaplanować w jego otoczeniu całą strefę sportową na wolnym powietrzu. O ile wystawianie na działanie deszczu i mocnego słońca maszyn używanych na miejskich siłowniach może nie być najbardziej trafionym pomysłem, o tyle zainstalowanie w estetycznej konfiguracji kombinacji drążków, jednoosobowej trampoliny do ćwiczeń, ławeczki – może już pozytywnie motywować nas do szeroko pojętego dbania o siebie.

Jeśli już dostosujemy instalację wod-kan do basenu, nic nie stoi na przeszkodzie aby też przyłączyć do niej jacuzzi z funkcja masażu, idealnie sprawdzającego się po ćwiczeniach fizycznych.

Kompleksowe myślenie o architekturze naszego ogrodu pozwoli na dobre wykorzystanie przestrzeni i na nadanie jej rozbudowanych funkcjonalności.