Pozwól sobie na: uczynienie ze słowa dom synonimu elegancji

Pozwól sobie na: dobrą inwestycję w hotel, który zaskoczy gości rozmachem
21 stycznia 2020
Pozwól sobie na: luksus rezygnacji z miejskiej pływalni
21 stycznia 2020

Architektura jest obrazem epoki, w której powstaje. Odzwierciedla techniczny, społeczny i cywilizacyjny rozwój. Obecnie możemy pozwolić sobie za zaprojektowanie wnętrza na wysokim poziomie, zarówno pod względem estetycznym jak i funkcjonalnym. Biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne, ważną kwestią jest zadbanie o energooszczędność i niskoemisyjność. Klimat naszego kraju nie pozwala nam na rezygnację z dogrzewania pomieszczeń, co może okazać się wyzwaniem, szczególnie przy wysokich pomieszczeniach. Duże amplitudy roczne temperatur wymagają także zastosowania rozwiązań rekuperacji czy klimatyzacji z nawilżaniem. Chcąc wyposażyć nasz dom w rozbudowane systemy audio czy asystentów AI, należy zawczasu przemyśleć rozmieszczenie urządzeń elektronicznych i okablowania. Kiedy to wszystko złożyć w całość można powiedzieć, że coraz więcej uwagi przy projekcie domu trzeba poświęcić elementom niezwiązanym bezpośrednio z wystrojem wnętrz.

Przeszklony salon pełen światła

Szczególnie budując dom w odosobnionym miejscu czy na dość dużej posesji możemy sobie pozwolić na wpuszczenie do niego sporej ilości naturalnego światła. Nie musimy się przy tym martwić o utratę ciepła. Technologie laminowanego szkła, pokrytego niskoemisyjną powłoką zapewnia izolację cieplną. Uzyskuje się ten efekt używając szyby zespolonej ze szkła hartowanego i

laminowanego. Możemy także zapewnić przenikanie tego światła do pomieszczeń z mniejszymi oknami czy całkowicie zabudowanych projektując przeszkloną galerię na pierwszym piętrze, bezpośrednio stykającej się z dwukondygnacyjnym salonem. Otwarte pomieszczenia nie będą robić przytłaczającego wrażenia, nawet jeśli będą niewielkie. Strefa wypoczynkowa jest też zazwyczaj miejscem przyjmowania krótkich wizyt bądź strefą relaksu dla gości po posiłku w jadalni. Należy wykazać w wystroju tego wnętrza dobry gust gospodarzy i zastosować eleganckie rozwiązania. Można pokusić się na eklektyzm i dobranie oryginalnych dodatków, pozostawiając bazę spójną kolorystycznie. Jeśli prowadzimy bogate życie towarzyskie warto zadbać o logistyczne aspekty. Odpowiednio dużo miejsc siedzących, dostępny stolik, zabudowany barek, sprzęt grający z odpowiednio wykorzystującymi właściwości akustyczne pomieszczenia głośnikami.

Minimalizm w wystroju

Minimalizm i gładkie powierzchnie z wykorzystaniem twardych materiałów jak na przykład kamień wcale nie muszą determinować chłodu wystroju, który raczej chcielibyśmy zobaczyć w gabinecie a nie prywatnym domu. Zastosowanie pozornie ciężkich wykończeń gwarantuje solidność konstrukcji oraz nieporównywalną trwałość w stosunku do powszechnie stosowanych tynków. Wnętrze może ocieplić z powodzeniem oświetlenie w tym płomienie w kominku. Tę samą rolę mogą pełnić tkaniny – dywan, obicie kanapy, kotary. Jeśli decydujemy się na minimalistyczne wnętrze, powinniśmy oszczędnie korzystać z dekoracji, szczególnie kolorowych, bogato zdobionych. Dobrze wpasują się także zamknięte systemy przechowywania, nawet jeśli mówimy o kolekcjach książek czy płyt, które najczęściej spotykamy na widoku.

Rolety w oknach salonu

Decydując się na dużo przeszklonych powierzchni, konieczne jest rozplanowanie, jeszcze przed wykończeniem elewacji, systemu rolet. Będą one spełniać podwójną funkcję, z jednej strony będziemy mogli zaciemnić pomieszczenie, czy też ograniczyć widoczność tego co dzieje się w domu, kiedy używamy już światła sztucznego. Ważnym aspektem jest również kwestia bezpieczeństwa. Dla naszego własnego komfortu oprócz instalacji systemów alarmowych, warto wyposażyć dom w rolety, szczególnie jeśli lubimy dłuższe wakacyjne wyjazdy, podczas których nikt nie zostaje w domu. Zdalnie sterowane rolety zewnętrzne to wygoda bez burzenia harmonii wnętrza domu.

Zgrabne łączenie pomieszczeń w dużym domu

Podczas projektowanie bryły domu i rozkładu pomieszczeń, ważne jest ustalenie połączeń między poszczególnymi pomieszczeniami. Wygodnie jest umieścić trzy pomieszczenia o zbliżonej funkcjonalności w linii. Kuchnie niekoniecznie musi być oddzielona drzwiami od jadalni, ale też jeśli lubimy dużo gotować i miejsce przygotowywania jedzenia ma być naszą prywatną przestrzenią, warto jest ją odgrodzić. Jadalnia znów nie koniecznie musi być widoczna w salonie, ale też nie musi być całkowicie od niego oddzielona.

Projektowanie domu na tym etapie wymaga podejmowania szeregu wyborów i dopasowywania ich do możliwości technicznych i nośności ścian. Dlatego warto spędzić czas z architektem i być obecnym od pierwszych szkiców naszego przyszłego domu. Możemy wtedy podejmować decyzję, opierając rozkład pomieszczeń w domu na naszych codziennych upodobaniach. Zindywidualizowanie projektu jest bardzo ważne dla naszego komfortu i szybkiej adaptacji do nowych warunków mieszkaniowych. Osoba z dużym doświadczeniem w projektowaniu jest też w stanie ocenić realność naszych pomysłów, biorąc pod uwagę warunki środowiskowe.