Każde pomieszczenie powinno opierać swoje oświetlenie przede wszystkim na oświetleniu dziennym z uwagi na to że jest ono najzdrowsze dla człowieka.
Z uwagi na niedostatki tego światła zdarza się, że nawet w ciągu dnia mamy konieczność wprowadzenia dodatkowego oświetlenia sztucznego. Planowanie rozmieszczenia dodatkowych źródeł światła najlepiej zacząć od projektu sufitu z uwzględnieniem rozmieszczenia punktów świetlnych. Dobre rozmieszczenie lamp będzie posiadało nie tylko walory funkcjonalne ale też będzie dopełniać świetlną aranżację wnętrza.
Na rynku dostępnych jest kilka typów lamp. W dużym salonie w celu zapewnienia optymalnego oświetlenia można połączyć tak naprawdę większość z nich. Nie znaczy to że musimy korzystać ze wszystkich równocześnie. Różne typy żarówek, odcieni światła a nawet kolorów same sugerują swoją funkcjonalność. W salonie zazwyczaj dobrze się prezentują lampy wiszące, sufitowe, żyrandole niezależnie czy występują z dodatkowym oświetleniem sufitowym czy też nie. MOżna zdecydować się na dobór jednego centralnego żyrandola bądź od dwóch w górę – mniejszych. Wszystko zależy od projektu wystroju salonu. Lampy ścienne czy kinkiety spotykane są raczej w łazienkach i na korytarzach z uwagi na to że dają światło na małym obszarze i raczej są pomocniczymi punktami świetlnymi. Lampy stojące świetnie nadają się jako ruchome bądź po prostu dodatkowe światło w okolicach kanapy, pozwalają na mniejsze obciążenie wzroku podczas czytania czy pracy. Dodatkowo lampa stojąca sama w sobie może być ciekawym elementem wystroju, w zależności od stylizacji jaką się jej wyznaczy. Podobną funkcję spełniają lampy stołowe i stawiane na biurkach, przy czym ich przeznaczenie jest raczej gabinetowe czy jako wyposażenie sypialni czy pokoju dziecięcego.
Wszystkie powyższe typy można swobodnie łączyć z oświetleniem sufitowym, umieszczonym między warstwami płyt na suficie podwieszanym.
Montaż podwieszanego sufitu równi się w zależności od rodzaju materiału jaki przyjmiemy jako główny. Można użyć pokrycia z płyt gipsowo-kartonowych bądź kasetonów. Początkowo określa się
wymiar opuszczenia sufitu względem stropu. Przyjmuje się za minimum opuszczenie go o 10 cm. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w celu nadania odpowiedniego kształtu różnicować stopień opuszczenia w jednym pomieszczeniu. Na etapie planu również należy rozważyć, w którym miejscu będzie znajdowało się oświetlenie ledowe. Jeśli skłaniamy się ku klasycystycznym wnętrzom zdecydujemy się najprawdopodobniej na opuszczenie brzegów ścian i pozostawienie środka na oryginalnej wysokości. Obecnie nie stosuje się raczej w tym miejscu ornamentyki za to w boku często instaluje się taśmę led. Musimy dobrać miejsce na zasilacz oraz sterownik w punkcie, który będzie wentylowany i jednocześnie będziemy mieć do niego w przyszłości dostęp. Niekoniecznie jednak musimy oświetlać pomieszczenie taśmą możemy zdecydować się również na pojedyncze lampki.
Podwieszany sufit doskonale nadaje się do wykończenia surowej powierzchni stropu oraz poprawy jego ciepłochronności oraz izolacji akustycznej. W dobie kładzenia dużego nacisku na energooszczędność jest to szczególnie polecane rozwiązanie, które nie musi się ograniczać tylko do salonu, ale może być także stosowane w innych miejscach w domu. Jeśli jednak stawiamy na elegancki salon, oświetlenie go w ten sposób z pewnością potęguje efekt.
Dobranie ciemnych barw do salonu dodaje wnętrz wyrafinowania i elegancji, jeśli jednak się na nie zdecydujemy może będziemy musieli zmierzyć się z problemem dobrego oświetlenia tego pomieszczenia. Dlatego rekomendowany jest podwieszany sufit z wmontowanym światłem w naturalnych barwach. Firmy produkujące oświetlenie mają w swojej ofercie lampy o różnej kolorystyce, nie zawsze jednak ta różnorodność jest wskazana. Kolorowe światło może mocno nas rozpraszać, będziemy czuć się w nim na dłuższą metę nieswojo. Jeśli źle połączymy go z wnętrzem będzie zamiast dobrego wrażenia sprawiać raczej tandetne.
Jeśli wcześniej przeglądaliśmy zdjęcia realizacji w internecie mogliśmy napotkać różne finezyjne kształty sufitów. Jeśli wykorzystujemy płyty gipsowe możemy faktycznie nieco różnicować powierzchnię z uwagi na to, że takie rozwiązanie nie wymaga regularności mocowania. Jeśli zdecydujemy się natomiast na kasetony pozostanie nam raczej dobór jednolitej płaszczyzny z uwagi na regularny stelaż do mocowania oraz powtarzalny kształt i wymiar elementów. Jeśli planujemy mocno rozbudować różnorodność w projekcie sufitu warto poinformować o tym już na etapie projektowania pomieszczenia. Wnętrze takie o nieco ekstrawaganckim charakterze musi pasować do całości, ale też do nas samych. Na co dzień przebywanie w mocno eklektycznym wnętrzu może być nużące i powodować dyskomfort jeśli charakterologicznie do niego nie pasujemy. Dlatego niektóre rozwiązania warto zostawić hotelom czy innym miejscom użyteczności publicznej, gdzie przebywamy poprzez krótkie okresy czasu.