Projektowanie holu

Projektowanie wnętrz Chynów, powiat grójecki, gmina Chynów, województwo mazowieckie
9 listopada 2021
Czy warto inwestować w designerskie dodatki do wnętrz?
18 lipca 2023

architekt wnętrz, luksusowe, ekskluzywne, nowoczesne, projektowanie holu

Węgiełek Architekci Wnętrz to zespół specjalistów, którzy zajmują się projektowaniem wnętrz nowoczesnych, luksusowych, ekskluzywnych i premium. W naszej ofercie znajdą Państwo projekty, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających Klientów.

Hol to pierwsze pomieszczenie, które goście widzą po wejściu do naszego domu. Dlatego tak ważne jest, aby był on urządzony w elegancki i stylowy sposób. Warto pamiętać, że hol powinien być przede wszystkim funkcjonalny, a jego aranżacja powinna odpowiadać naszym potrzebom i gustom.

W projektowaniu holu warto zwrócić uwagę na odpowiednie oświetlenie, które pozwoli na dobre rozświetlenie pomieszczenia. Do małych holów idealnie sprawdzą się lampy wiszące, natomiast do większych pomieszczeń możemy zastosować plafony lub kinkiety. Warto również zadbać o odpowiednią ilość miejsca do przechowywania, dzięki czemu nasz hol będzie zawsze schludny i uporządkowany.

Jak urządzić hol?

aranżacja, funkcjonalność, styl, oświetlenie, przechowywanie

Oświetlenie holu

lampy wiszące, plafony, kinkiety, dobór oświetlenia

Przechowywanie w holu

szafki, półki, regały, pojemniki, schowki

Dekoracje w holu

obrazy, fotografie, rośliny, ozdoby, dywany

Projektowanie holu według stylu

nowoczesny, klasyczny, minimalistyczny, skandynawski, industrialny

Nowoczesny styl w holu

minimalizm, geometryczne kształty, ciemne kolory, beton, szkło

Klasyczny styl w holu

drewno, marmur, złoto, biel, ornamenty

Minimalistyczny styl w holu

prostota, jasne kolory, minimalizm, brak ozdób

Skandynawski styl w holu

drewno, biel, szarość, naturalne tkaniny, prostota

Industrialny styl w holu

beton, metal, cegła, surowość, otwarta przestrzeń

Projektowanie holu według funkcji

przedpokój, garderoba, łazienka, pralnia

Projektowanie przedpokoju

meble, szafki na buty, wieszaki, lustro, oświetlenie

Projektowanie garderoby

szafy, półki, regały, wieszaki, organizery

Projektowanie łazienki w holu

umywalka, toaleta, prysznic, wanna, oświetlenie

Projektowanie pralni w holu

pralka, suszarka, zlewozmywak, meble, oświetlenie

Dodatkowe rozwiązania dla holu

automatyczne otwieranie drzwi, systemy inteligentne, ochrona przed hałasem, maty antypoślizgowe

Automatyczne otwieranie drzwi

domofony, wideodomofony, czytniki linii papilarnych, kamery

Systemy inteligentne w holu

sterowanie oświetleniem, rolety, klimatyzacja, nagłośnienie

Ochrona przed hałasem

izolacja akustyczna, drzwi dźwiękoszczelne, okna dźwiękoszczelne

Mapy antypoślizgowe

materiał, rozmiar, kolor, montaż, utrzymanie czystości

Dlaczego my?

Aktualnie na polskim rynku obserwujemy autentyczny wysyp pracowni zajmujących się projektowaniem wnętrz. Inwestor poszukujący takiej usługi posiada pełne spektrum wyboru od początkujących projektantów działających w pojedynkę po duże pracownie posiadające wieloletnie doświadczenie w branży wnętrzarskiej. Pracownia Węgiełek Architekci Wnętrz plasuje się w tej drugiej grupie. W ciągu 15 lat obsługi klientów indywidualnych i komercyjnych konsekwentnie rozwijaliśmy swoje portfolio oraz zdobywaliśmy doświadczenie w różnego typu zleceniach z zakresu architektury wnętrz nie tylko w obrębie Warszawy ale również na terenie całej Polski i za granicą. Równie ważnym aspektem naszej oferty jest też optymalizacja czasowa procesu twórczego i wykonawczego. Nasze projekty przekazywane są w formie maksymalnie czytelnej i przejrzystej a zdjęcia z naszych realizacji niewiele odbiegają od fotorealistycznych wizualizacji, które przygotowujemy w początkowej fazie projektowej. W ostatnim czasie, wychodząc na przeciw oczekiwań klientów, poszerzyliśmy nasze usługi o etap koordynacyjny prac wykończeniowych, który de facto zwalnia Inwestorów z wszelkiej aktywności na etapie realizacyjnym.

Dodatkowo naszą działalność cechują zalety mniejszej wagi choć stanowiące pozytywny dodatek oraz podkreślające profesjonalizm naszej pracowni:

 • Nasza pracownia znajduje się we własnym lokalu na warszawskim Mokotowie gdzie w przyjemnej, rodzinnej atmosferze spotykamy się przy kawie z klientami, podwykonawcami.
 • Wszyscy członkowie naszego zespołu to projektanci z wyższym wykształceniem na kierunku architektura/architektura wnętrz, najbardziej prestiżowych polskich i zagranicznych uczelni.
 • Nasz park komputerowy wyposażony jest w legalne oprogramowanie.
 • Jesteśmy wieloletnimi członkami PRO pierwszego w Polsce Stowarzyszenia Architektów Wnętrz, promującego najwyższe standardy w projektowaniu wnętrz.
 • Chętnie dzielimy się kontaktami do sprawdzonych w boju realizacyjnym ekip wykończeniowych wszelkich branż.
 • Jesteśmy przygotowani do obsługi klientów również w języku angielskim i niemieckim.
 • Nikt nie jest doskonały i nieomylny więc na wypadek ewentualnych potknięć posiadamy ubezpieczenie OC w zakresie wykonywanej działalności projektowej.

Reasumując chcielibyśmy podkreślić, że chyba największym atutem naszej pracowni jest indywidualne podejście do każdego klienta oraz opieka nad procesem projektowo-wykończeniowym. Dzięki naszemu zaangażowaniu w nadzór wykonawczy i koordynację podwykonawców, portfolio naszej pracowni nie wyróżnia się bezkresną ilością komputerowych wizualizacji 3d ale przede wszystkim dokumentacją autentycznie zrealizowanych wnętrz. Piękny projekt to aż i tylko wizja ale dopiero jego realizacja daje prawdziwy sukces i satysfakcję.

 

Nasz zespół

Węgiełek - Architekci Wnętrz


Nasz zespół to grupa 6 architektów wnętrz, której lideruje małżeństwo Aleksandry i Witolda Węgiełek.

Nasze biuro zostało założone w 2007 przez małżeństwo warszawskich architektów wnętrz Aleksandrę i Witolda Węgiełek. Oboje urodzeni w Warszawie choć mieszkali w tej samej dzielnicy los ich połączył dopiero na studiach na wydziale Architektury Wnętrz na warszawskiej ASP. Od tamtego czasu wspólnie planowali przyszłość choć na początku jedynie w sferze prywatnej. Po kilku latach pracy w topowych, warszawskich biurach projektowych jak X-ART, MMIdea czy IQB, Aleksandra i Witold postanowili połączyć swoje siły i rozpocząć własną działalność projektową. Od tamtego czasu małymi krokami ale konsekwentnie rozwijają swoje przedsięwzięcie, które dziś jest istotnym punktem na mapie warszawskich biur projektowania wnętrz.

Przez 15 lat działalności zaprojektowaliśmy i zrealizowaliśmy kilkadziesiąt projektów wnętrz mieszkalnych i komercyjnych sukcesywnie rozwijając swoją wiedzę z zakresu m in. budownictwa, materiałoznawstwa i nowoczesnych technologii.

Dzisiaj nasz zespół składa się z 6 architektów wnętrz, której lideruje małżeństwo Aleksandry i Witolda absolwenci warszawskiej ASP. Nasze współpracowniczki to bardzo zdolne i utalentowane projektantki. Wszystkie są absolwentkami wydziałów architektury renomowanych polskich uczelni państwowych i prywatnych oraz posiadają praktykę w wiodących biurach projektowych.

Od kliku lat możemy z naszymi klientami spotykać się we własnym biurze na warszawskim Mokotowie, gdzie zawsze panuje ciepła, rodzinna atmosfera.

Opis usługi


PROJEKT KONCEPCYJNY

 • Jeśli jest taka możliwość przeprowadzamy inwentaryzację lokalu.
 • Na podstawie rozmów o preferencjach, oczekiwaniach klientów opracowujemy układ funkcjonalny pomieszczeń na rzucie 2d.
 • Po akceptacji układu funkcjonalnego przechodzimy do uszczególnionego projektu koncepcyjnego opartego na wizualizacjach 3d.
 • Dzięki renderom 3d inwestor ma szansę poznać projekt swoich wnętrz w najmniejszych szczegółach - kolorystyka, faktury, materiały - możliwie maksymalnie realistycznie.

PROJEKT TECHNICZNY

 • Po akceptacji projektu koncepcyjnego przechodzimy do rysunków technicznych.
 • Jest to faza, która wymaga mniejszego zaangażowania ze strony klienta.
 • Poza rysunkami technicznymi dla wykonawców przygotowywane są również tabele materiałowe ze specyfikacją kolorystyczną oraz lista wyposażenia.

NADZÓR AUTORSKI

 • Wizyty na budowie mające na celu kontrolę prac budowlano-wykończeniowych.
 • Architekt sprawdza zgodność wykonywanych prac z projektem.
 • Podczas tych kontroli, uzgadniane są również detale związane z kolorystyką pomieszczeń, ostateczną aranżacją okien i ostatecznym wyborem elementów wyposażenia wnętrza.
 • Nadzór Autorski to także dbanie o dokładną realizację ustalonych z Inwestorem rozwiązań ze zwróceniem szczególnej uwagi na staranną i zgodną z założoną estetyką realizację prac wykończeniowych.
 • Ilość wizyt na budowie zależy od profesjonalizmu ekip wykończeniowych.

KOORDYNACJA PRAC

 • Nadzór nad całym procesem inwestycyjnym, w szczególności dbałość o optymalizację i logistykę prac wykończeniowych.
 • Przygotowanie kosztorysów.
 • Przeprowadzanie wstępnych odbiorów oraz wprowadzanie niezbędnych korekt.
 • Prowadzenie i kontrola (w porozumieniu z Inwestorem) budżetu inwestycji/realizacji.

Dlaczego potrzebujesz naszych usług?

Usługa projektowania wnętrz jest z założenia usługą ponadstandardową i luksusową. W tym sensie, że nie jest generalnie niezbędna do wykończenia wnętrz mieszkania lub domu. Nie można nie zauważyć jednak faktu, że inwestycja kupna nieruchomości lub budowy domu jest bardzo poważnym przedsięwzięciem. Zatem warto zadać sobie pytanie czy dla dobra zaangażowanych środków najlepszym rozwiązaniem nie jest skorzystanie z usług takiego biura jak nasze.
Czemu? Postaramy się przedstawić w kilku punktach:

 1. Architekt wnętrz posiada narzędzia i wiedzę do tego aby zoptymalizować układ funkcjonalny pomieszczeń.
 2. Otrzymując projekt wnętrz klient dostaje spójną architektonicznie i artystycznie wizję swojego przyszłego miejsca zamieszkania lub pracy.
 3. Wraz projektem wnętrz klient otrzymuje całe zestawienie materiałowe i kosztorysy potrzebne do zrealizowania pomieszczeń.
 4. Korzystając z pomocy architekta wnętrz inwestor oszczędza czas, który musiałby poświęcić na wszystkie aspekty związane z kompletowaniem materiałów wykończeniowych.
 5. Inwestor może skorzystać z kontaktów do sprawdzonych wykonawców, które na przestrzeni wielu lat pracy na budowach skompletowali projektanci wnętrz.
 6. Nadzór autorski oraz koordynacja prac wykończeniowych prowadzona na budowie przez twórców projektu gwarantuje zgodność założeń projektowych z realizacją.

Referencje

FAQ

W tym miejscu znajdziecie Państwo najczęstsze pytania, które pojawiają się w związku z projektowaniem wnętrz przez naszą pracownię

1Co wpływa na koszt projektu wnętrza?
Koszt projektu wnętrza jest uzależniony od kilku czynników. Zacznijmy jednak od zasady wedle której możemy rozliczać honorarium za pracę projektową. Przede wszystkim nasz klient może wybrać formę rozliczenia. Tradycyjnie projekty są wyceniane na zasadzie stawki za metr kwadratowy projektowanego pomieszczenia. Tutaj wysokość stawki zależy od wielu czynników, o których szczegółowo w dalszej kolejności opisu. Drugim sposobem rozliczenia za projekt, na który coraz częściej decydują się nasi klienci (szczególnie ci, dla których wykonujemy kolejne zlecenia) jest rozliczanie według stawki godzinowej. Tutaj podstawą do rozliczeń jest comiesięczny szczegółowy raport godzinowy prowadzony w programie Timecamp. Ten sposób rozliczenia stosujemy również przy tematach gdzie jest niepełny zakres prac, projekt dotyczy wybranych wnętrz etc.

Jeśli chodzi o wyliczenie kosztu usług projektowych na zasadzie ceny jednostkowej za 1m2 głównymi czynnikami wpływającymi na wysokość stawki jest wielkość inwestycji oraz styl w jakim mają być urzymane wnętrza. Co do pierwszego to obowiązuje zasada powszechnie stosowana - "im więcej tym taniej". Należy tutaj zwrócić uwagę na specyfikę poszczególnych pomieszczeń, ich strukturę i funkcję. Mamy zatem pomieszczenia o największym nakładzie pracy - łazienki, kuchnie następnie pokoje dziecięce, salony, klatki chodowe i przechodzimy do najmniej wymagających projektowo przestrzeni typu gabinety, sypialnie, garderoby, korytarze, hole.

Drugim głównym czynnikiem wpływającym na cenę jest preferowany styl wnętrz. Nasi projektanci mają w swoim portfolio zarówno minimalistyczne nowoczesne wnętrza jak również wnętrza stylizowane z klasycznymi rozwiązaniami wnętrzarskimi. Stylizacja klasyczna lub późniejsza typu art-deco czy secesja wiąże się z wprowadzeniem do wnętrz ogromnej ilości detalu co przekłada się na zupełnie inny - o wiele większy nakład czasu w procesie twórczym i wykonawczym. Stąd w pierwszych rozmowach z naszymi potencjalnymi klientami staramy się dowiedzieć, które z prezentowanych w naszym portfolio realizacji podobają się najbardziej i w jakim kierunku chcą dążyć jeśłi chodzi o klimat ich wymarzonych wnętrz.

Istnieją również mniej istotne wektory ale również mające wpływ na honorarium za pracę projektową - m.in. układ wnętrz, ilość poziomów - pięter, specyfikacja pomieszczeń, stan w jakim znajduje się dom na czas przygotowywania projektu wnętrz domu.

Pozostaje również zagadnienie rozszerzenia usług o etap samego wykończenia. Nasi klienci często decydują się na przekazanie nam odpowiedzialności za nadzór i koordynację prac wykończeniowych. Łączy się to z dużą oszczędnością czasu przez Inwestorów ale też z dodatkowym kosztem po ich stronie.

Ceny w roku 2023 w zależności od czynników wymienionych powyżej kształtują się w granicach 250 - 400/m2. Rozliczanie na zasadzie stawki godzinowej to 140zł/h pracy . Jednorazowa wizyta na budowie w zależności od lokalizacji inwestycji, standardowa lokalizacja - Warszawa, woj. mazowieckie - 400-800 zł/ wizyta do 2 h. Koordynacja prac wykończeniowych - 80-100zł/m2
2Ile zarabia się jako architekt wnętrz?
Pisząc o zarobkach Architekta Wnętrz należałoby najpierw sprawdzić jaki charakter i skalę ma jego działalność. Czy prowadzi pracownię projektową zatrudniającą innych junior lub senior projektantów, kreślarzy, wizualizatorów 3D. Czy utrzymuje własny lokal z parkiem komputerowym wyposażonym w licencjonowane oprogramowanie. Ta wiedza pozwoli zauważyć, że lwia część honorarium za projekt jest przeznaczana na utrzymanie kosztów związanych z prowadzeniem profesjonalnego biura projektowego. W przypadku pracowni Węgiełek po odliczeniu miesięcznych kosztów stałych wraz z opłatami odprowadzanymi do ZUS (wszyscy nasi pracownicy są zatrudniani w pełnym wymiarze ubezpieczeniowym) zarobek nie odbiega wiele od średnich pensji krajowych.
3Jak przebiega proces projektowania?
Stworzenie projektu wnętrz domu jest procesem złożonym i wieloetapowym a końcowy efekt jest wynikiem wielotygodniowej czasami wielomiesięcznej pracy projektowej na bieżąco konsultowanej i uzgadnianej ze Zleceniodawcą.

1.Pierwszym ważnym krokiem jaki przeprowadzamy zanim przejdziemy do prac czysto projektowych to szczegółowy wywiad z inwestorami odnośnie stylu, preferencji oraz wyposażenia poszczególnych wnętrz domu. Rozmawiamy również o budżecie oraz oczekiwaniach dotyczących standardów i jakości wykończenia.

2.Następnie przystępujemy do pracy nad tzw. układem funkcjonalnym, dokonujemy analizy i obróbki komputerowej dostarczonych podkładów rysunkowych lokalu, przeprowadzamy, o ile to możliwe dokładną inwentaryzację i dokumentację fotograficzną. Opracowujemy koncepcję przestrzenną, wprowadzamy korekty stanu istniejącego: układ komunikacji wewnętrznej, podział na pomieszczenia, charakter wnętrz i ich wyposażenia, przedstawiamy wstępne propozycje materiałów wykończeniowych i dekoracyjnych. Poza aranżacją wnętrz opracowujemy również zestawienie kolorystyczno-materiałowe ze specyfiką faktur odpowiadającą wymogom Inwestorów. Otrzymany moodboard jest swoistym azymutem stylistycznym w trakcie opracowywania kolejnego etapu - wizualizacji 3D.

3.Po akceptacji układów funkcjonalnych przedstawianych w formie rzutów 2D, przechodzimy do budowania modelu 3d, w którym dzięki fotorealistycznym wizualizacjom 3d wykonanym w licencjonowanym programie 3DStudio Max z pomocą silnika renderującego Corona, przedstawiamy Inwestorom wizję estetycznych założeń projektowych. Etap ten zakończony jest stworzeniem spójnego obrazu koncepcyjnego wnętrz wraz z propozycjami, materiałowymi i kolorystycznymi, meblowymi.

4.Ostatnim etapem projektowym jest opracowanie projektu technicznego. Jest to innymi słowy forma jednoznacznego przekazu wypracowanej wizji na grunt budowy, pracy ekip budowlanych, elektryków, instalatorów, stolarzy, dostawców wyposażenia. Projekt zawiera rysunki techniczne dotyczące szczegółowych rozwiązań architektoniczno-budowlanych, przedstawienie m in. wytycznych do instalacji elektrycznej i hydraulicznej w poszczególnych pomieszczeniach. To są również rysunki techniczne elementów wykonywanych na zamówienie np. stolarka – szafy, drzwi, garderoby, szafki kuchenne, panele itp., pochwyty, okapy itp., szkło – drzwi brodzikowe i nietypowe, lustra itp. Projekt zawiera również tabelę materiałową czyli zestawienie specyfikacji wszystkich materiałów i całej kolorystyki użytej we wnętrzu oraz listę mebli ruchomych oraz oświetlenia.

Na koniec procesu projektowego Inwestor otrzymuje komplementarny, spójny projekt zawierający wszystkie informacje potrzebne do przeprowadzenia remontu lub realizacji. Dzięki wysokiej szczegółowości, dokładności i precyzji projektów realizacja odbywa się zgodnie z przyjętymi założeniami i wysoką dbałością o każdy detal.
4Co zawiera projekt koncepcyjny wnętrza?
Projekt koncepcyjny to przedstawienie wizji danego wnętrza w jak najbardziej przystępnej, zrozumiałej i czytelnej formie. Zawiera przede wszystkim rozplanowanie przestrzeni, funkcji oraz aranżację poszczególnych pomieszczeń. Pokazane są wstępne propozycje materiałowe, kolorystyczne, propozycje aranżacji meblarskich w poszczególnych pomieszczeniach. W pracowni Węgiełek Architekci Wnętrz projekt koncepcyjny przedstawiany jest w formie realistycznych wizualizacji 3D wykonywanych w licencjonowanym programie 3DStudio Max z pomocą silnika renderującego Corona. Projekt koncepcyjny przekazywany jest w formie plików pdf, zawierających wizualizacje i plany przedstawiające aranżację układu przestrzennego, moodboard oraz podstawowe opisy.
5Czy warto wynająć projektanta wnętrz?
Praca projektanta wnętrz nie polega jedynie, chociaż taki pogląd przez długie lata pokutował na dobieraniu kolorów farb ściennych i wyborze kafelków do łazienki. Współczesna rola projektanta wnętrz jest o wiele bardziej rozbudowana i złożona. My byśmy wyróżnili 3 główne powody, dla których warto zatrudnić projektanta wnętrz a zamykają się one w 3 słowach - optymalizacja, estetyka, oszczędność. W kilku zdaniach pozwolimy sobie opisać każdy z nich.

Optymalizacja - zaczynając pracę nad każdym projektem staramy się, wsłuchując w potrzeby klientów oraz ich preferencje tak zaaranżować każdą przestrzeń aby finalnie na nic nie zabrakło miejsca. Czasami trzeba dokonać radykalnych posunięć jak usunięcie ścian działowych a czasami nawet częściowo konstukcyjnych (oczywiście po uprzednich obliczeniach konstruktorskich). Nierzadko skutkuje to zmianą elewacji lub rozbudową całego domu. Ale zawsze dla takich korekt przedstawiamy logiczne uzasadnienie oraz dzięki wizualizacjom pokazujemy efekt jaki dzięki temu osiągniemy czyli właśnie optymalizację obiektu. Funkcjonalność pomieszczeń, nad którą pracuje architekt wnętrz często jest, na pierwszy rzut oka niezauważalna ale "na koniec dnia" klienci bardzo doceniają nasze zaangażowanie w ten aspekt naszej pracy. Szczególnie przy niedużych lokalach te korzyści są najbardziej widoczne.

Estetyka - Nasze wnętrza to nie tylko funkcjonalność ale przede wszystkim przede wszystkim dzieło sztuki architektury wnętrz, właściwego połączenia kolorów, faktur, światła. Odpowiednie dobranie tych składowych pozwala otrzymać oczekiwany nastrój wnętrza, w zależności od jego stylu, wielkości czy przeznaczenia. Bez fałszywej skromności możemy nadmienić, że zarówno założyciele jak i większość zespołu projektowego naszej pracowni tysiące godzin spędzili w pracowniach malarstwa i rysunku zarówno na elitarnych uczelniach akademickich jak również już we wcześniejszych szkołach średnich szlifując zmysł artystyczny i wyczucie smaku barw oraz zgłębiając tajniki idealnej kompozycji.

Oszczędność- Choć usługa projektowania wnętrz jest powszechnie uznawana za dobro luksusowe to całą odpowiedzialnością możemy stwierdzić, że jest to bardzo powierzchowna ocena, która dotyka tylko jednej strony tej usługi. Budowa domu lub zakup nieruchomości jest dalekosiężną inwestycją będącą często ukoronowaniem życiowych osiągnięć a przynajmniej jednym z największych doczesnych przedsięwzięć. Tak jak planowany jest budżet przy budowie domu tak samo przemyślany powinien być harmonogram związany z równie znaczącą częścią realizacji nieruchomości jak wykończenie wnętrz danego lokalu. Powierzenie profesjonalnej firmie zarządzenie budżetem w kontekście projektu wnętrza stwarza szansę optymalizacji wydatków. Architekt wnętrz znając preferencje i oczekiwania klienta stara się proporcjonalnie rozłożyć wydatki. Bazując na swoim doświadczeniu jestesmy w stanie zaplanować proporcjonalny podział środków finansowych na realizację inwestycji. Ważnym aspektem jest również znajmość oferty rynkowej przez autorów projektu wnętrz, która pozwala na doradztwo gdzie warto postawić na jakość a gdzie pewne środki można zaoszczędzić. Nawiązując do powyższego pragniemy zaznaczyć, że nasza pracownia przygotowuje karty materiałowe z ostatecznie wybranymi elementami wykończenia wnętrz wraz aktualnymi cenami. Z doświadczenia wiemy, że takie tabele są ogromnym ułatwieniem dla inwestorów, dają bowiem obraz realnych wydatków oraz możliwość zachowania bezpieczeństwa finansowego.

Reasumując odpowiedź na pytanie czy warto zatrudnić architekta wnętrz jest jak najbardziej twierdząca. Wieloaspektowość tej usługi przy, rzecz jasna solidnym wykonaniu gwarantuje Inwestorom poczucie dobrze zagospodarowanych środków. Innymi słowy skorzystanie z usług dobrego architekta wnętrz jest dalekosiężną inwestycją w jakość, estetykę i funkcjonalność otoczenia, w którym się przebywa.
6Ile czasu czeka się na projekt mieszkania?
Wszystko zależy od wielkości projektowanych wnętrz lokalu. W historii naszej pracowni projektowaliśmy mieszkania zarówno o powierzchni 35m2 jak również jeden z największych apartamentów w Warszawie, na który składały się 2 całe piętra o metrażu ok 750 m2. Jednakże biorąc za przykład standardowe mieszkanie w stanie deweloperskim ok 90-120m2 to termin wykonania kompleksowego projektu wnętrz nie powinien przekroczyć w sumie 3 - 4 miesięcy pracy. Zaczynamy standardowo od zapoznania się z układem projektowanego obiektu. Jeżeli jest taka możliwość to wykonujemy pomiary wnętrz. Mając rzut pomieszczeń tworzymy w pierwszej kolejości rzut funkcjonalny co trwa około 2 tygodni. Po akceptacji układu przez Inwestora przechodzimy do projektu koncepcyjnego, jest to najbardziej czasochłonny etap ponieważ związany jest nie tylko z aranżacją wszystkich pomieszczeń ale również ze zbudowaniem całego modelu 3d oraz wykonaniem fotorealistycznych wizualizacji. W zależności od ilości poprawek etap ten trwa około 1,5 miesiąca. Po akceptacji projektu koncepcyjnego przechodzimy do zrobienia projektu technicznego. Na tym etapie bezwględnie musi być możliwość wykonania szczegółowej inwentaryzacji obiektu (szczególnie się tyczy domów). Wykonywanie tego etapu dla lokalu ok 100m2 zajmuje przeciętnie ok 1 miesiąca.
7Od czego zacząć projektowanie wnętrz?
Jest kilka pytań, na które warto znaleźć odpowiedź przed przystąpieniem do projektowania wnętrz. Dotyczą one przeznaczenia, funkcji jakie ma spełniać, stylistyki w jakiej ma być zachowane ale też budżetu oraz jakości materiałów. Z tego względu bardzo istotnym elementem na początku naszej współpracy z klientami jest szczegółowy wywiad jaki przeprowadzamy z inwestorami na temat projektowanych wnętrz. Dzięki niemu rozpoznajemy potrzeby oraz przyzwyczajenia domowników. Poszukujemy również inspiracji, które obrazują w jakiej np. kolorystyce oraz stylu użytkownicy wnętrz czują się najlepiej. Dlatego bardzo ważna zarówno na początku jak również w dalszych etapach jest aktywność Inwestorów, ich decyzyjność i wspólpraca z projektantami. Zawsze podkreślamy, że wnętrza, szczególnie mieszkalne są bardzo indywidualną przestrzenią, wymagającą personalizacji. Trochę pół żartem pół serio można powiedzieć, że projekt architektury domu robi się dla sąsiadów ale projekt wnętrza tylko dla siebie i swoich najbliższych. Stąd zawsze podkreślamy, że im więcej informacji o preferencjach do nas spływa, szczególnie w początkowej fazie współpracy tym szybciej i sprawniej przebiega proces projektowy.